Chopin, Frederic Chopin czy Fryderyk Szopen?

Wpis Pana Johannesa odświeżył problem. Mimo iż upłynęło już 6 lat od ostatniego wpisu o odmianie Frederic Chopin , nic się w tej materii nie wyjaśniło ostatecznie.  Uznałem ostatecznie, że  temu problemowi  warto poświęcić odrębny wpis.

Jako pierwszy różę imieniem Fryderyka Chopina nazwał Anglik Charles W. Ellick  w roku 1968.Nazwał ją po prostu Chopin. Był to czerwony mieszaniec herbatni, krzyżówka  wspaniałej, dziś już nieco zapomnianej róży Montezuma i Christian Dior. niestety nie mam tej odmiany, ale znajdziemy ją na HMF  https://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.64359&tab=36 .Dziś to bardzo rzadko spotykana odmiana a spotkać ją możemy na ten przykład w arboretum Zofiówka koło Humania. To park krajobrazowy założony przez Szczęsnego Potockiego  na przełomie XVIII i XIX wieku dla żony Zofii. Położenie jego nie zachęca  do odwiedzin, choć samo miejsce jest wyjątkowej urody.

chopin-9-czerwiec-2008-001.jpg

Gdy więc w roku 1980 Stanisław Żyła dokonując krzyżówki Crepe de Chine z  Peer Gyntem  otrzymał wspaniałego biało kremowego mieszańca, dla uniknięcia galimatiasu nazwał go Fryderyk Chopin .Oczywiście natychmiast pojawiła się nazwa synonimiczna Frederic Chopin, jako  że nasi sąsiedzi z zachodu są zbyt leniwi by się uczyć polskiej wymowy Fryderyk i zaczęli różę tę nazywać Frederic  Chopin. Polacy nie są tu w żadnej mierze lepsi i z takiegoż samego lenistwa nazwę skrócili do jednego słowa: Chopin/ Szopen/. Nawiasem mówiąc różę tę  Pan Stanisław chciał nazwać imieniem Jana Pawła II, ale władze komunistyczne zaczęły mu  robić problemy / w ich stylu – jeżeli to w ogóle można nazwać stylem/. Odmiana ta zdobyła znaczną sławę w świecie i wydawać by się mogło, że będzie się kojarzyć jednoznacznie z odmianą Stanisława Żyły. Jakie więc było moje zdziwienie….

Gdy odwiedziłem w roku  2008 rosarium w Baden koło Wiednia, zobaczyłem w tym przepięknym parku i ogrodzie zarazem pomarańczowo zabarwioną różę o wyglądzie jak z katalogu Austina.  Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie podpis. ” Englische rose Frederic Chopin, Delbard  2000″.

frederic-chopin-delbard-133

frederic-chopin To właśnie fotografie wykonane w Baden k. Wiednia

W domu, podczas opracowywania  fotografii , okazało się, że w internecie nie znalazłem potwierdzenia dla istnienia takiej odmiany. Napisałem więc w tej sprawie do Delbarda. Bardzo uprzejma odpowiedź nadeszła bardzo szybko, ale nie zupełnie nie na temat. W stylu Stanisława Tyma – nie mamy takiej róży w swojej ofercie. Czyli nie potwierdzili i nie zaprzeczyli. Zamieściłem więc opis tej róży w oparciu o własne notatki i tabliczkę znamionową. Na to całe dictum odezwała się Pani Smolińska, która wypatrzyła  różę wypisz wymaluj taką samą u czeskiego hodowcy. Zapewne zrazy pobrał z rosarium w Baden.Tam jednakowoż niestety nie ma wzmianki o jej pochodzeniu. http://www.havlis.cz/karta_en.php?kytkaid=163 pod tym adresem znajduje się sklep internetowy Safro , Milana Havlisa, gdzie możemy ją nabyć.

Nazwa Frederic Chopin pojawi się w świecie róż jeszcze raz. Otóż Fińska hybrydyzer Pirjo  Rautio, jednego ze swych współczesnych mieszańców róż galijskich , wiśniowo czerwonego pieguska, wyhodowanego w roku 2008, nazwała  właśnie Frederic Chopin.

4 komentarzy do “Chopin, Frederic Chopin czy Fryderyk Szopen?”

 1. Johannes Oberhofer napisał:

  Hello,

  By starkl in Austria is the Rose available.

  Information from the Homepage from starkl.at

  Frederic Chopin

  Foto: Frederic Chopin®
  Quelle: © Baumschule Starkl, A-3361 Aschbach
  Pflanzengruppe: Rosen
  Untergruppe: Englische / Historische Rose
  Lateinisch: Rosa ‚Frederic Chopin’
  Höhe: 0, 8 – 1, 0 m
  Blütezeit: Dauerblüher
  Farbe: orange
  Standort: sonnig
  Duft: ja
  Immergrün: nein
  Beschreibung:
  Der Pastellton der Blüten ist einzigartig, dazu hat sie einen zarten Duft.
  Bezugsquelle: Finden Sie hier die nächste Baumschule

 2. Kamila Szlązkiewicz napisał:

  Wtrącę się tylko z drobiazgiem – Pirjo Rautio to kobieta, chociaż imię dla nas niekoniecznie na to wskazuje. Mając natomiast dostęp do pełnych list ofertowych Delbarda – mogę potwierdzić, że odmiana ‚Frederic Chopin’ nigdy nie była na nich wymieniania.

 3. admin napisał:

  Biegusiem poprawiłem, Dzięki!

 4. Ziembicka napisał:

  Chopin (Żyła 1980) – róża ideał! Cudowne olbrzymie kwiaty do listopada, zdrowe liście, no w październiku troszkę mączniak, ale w sumie ok. Bardzo dobrze zimuje.

Napisz komentarz