Soul

soul soul2

soul3 Fotografia wykonana na wystawie konkursowej róż w Końskowoli w roku 2017.

Krzewiasta – zaliczona przez hodowcę do kolekcji róż nostalgicznych.

Hodowca – Christian Evers, rok 2009.

soul soul2 soul3

soul4 fotografie – kolekcja własna 2019

Kwiaty purpurowo czerwone, budowy rozetowej, średnicy 8 – 10 cm, złożone z ponad 50 płatków. Znakiem rozpoznawczym tej odmiany są pięknie zbudowane  rozetowe bądź ćwierćrozetowe kwiaty w głęboko czerwonym , rzekłbym nawet purpurowym kolorze. Wielkość kwiatów jest zróżnicowana. Pierwsze, bądź te, które rodzą się pojedynczo na pędzie osiągają średnicę do 10 cm. Te które rodzą się w kiściach są mniejsze. Kwiaty tej odmiany odznaczają się dobrą trwałością i z tego też powodu z powodzeniem nadają się na kwiat cięty.

Zapach – mocny, intensywny, wprost dosłownie korespondujący z zapachem róż dziewiętnastowiecznych.

Krzew – Krzewi się dobrze , z reguły osiągając wysokość do jednego metra, ale w dobrych warunkach pędy osiągają do 130 cm długości. Liście ciemno zielone,błyszczące. Jak możemy wyczytać w opisach odmianowych, szczycą się stu procentową odpornością na choroby grzybowe.

Odmiana ta może się poszczycić certyfikatem ADR za rok 2015 oraz  certyfikatem jakości RNRS również za rok 2015.

Sam hodowca  tak ją zachwala :

„Królewskie piękno ich nostalgicznych fioletowo czerwonych  kwiatów z mocnym zapachem przypominającym zapach starych róż, tworzą klimat pięknych romantycznych ogrodów. Róża ta ta ma krzewiasty pokrój, swobodnie tworząc pędy i łatwo zakłada kwiaty. Jest całkowicie odporna na choroby grzybowe, przez co nadaje się do tworzenia różanych żywopłotów i na tylne szeregi rabat mieszanych.”

 

2 komentarzy do “Soul”

  1. Kurek Tadeusz napisał:

    To co pisze hodowca o tej róży to wszystko szczera prawda. Mam i zachwycam się tą perełką.

  2. Teresa Marciszuk napisał:

    Egzamin tegorocznego, trudnego dla róż, bo raczej chłodnego i deszczowego lata, zdała znakomicie. Jest wrzesień, a jej liście zachwycają zdrowiem. Dość ciemne (ciemniejsze niż na zdjęciach) kwiaty po długotrwałych deszczach nie wygladają pięknie, ale większość znajduje siłę, by rozkwitnąć. Dodam, że od czerwca róża kwitnie nieprzerwanie!

Napisz komentarz