Inka

inka2_0 inka3_0 inka4_0 inka_0

Jest to stosunkowo świeża róża wielokwiatowa, wyhodowana co prawda już w 2008 roku,ale firma Tantau Rosen,a ściślej Christian Evers introdukował ją w 2015 r. Widocznie tak długo róża musiała przechodzić wszelkie testy,zanim zdecydowano o wyprawieniu jej w świat. Nazywa się „Inka” i sam hodowca zalicza ją do róż nostalgicznych. Jednak będzie to jedna z najmniejszych,jeśli chodzi o rozmiar kwiatów,róż z tej grupy.

Jest to dość wysoka róża wielokwiatowa,u mnie dorosła już do 1 m wysokości. Zajmuje też sporo miejsca,bo chętnie się krzewi. Pędy sztywne z niewielką iloscią kolców obleczone są w średniej wielkości,ciemnozielone błyszczące liście. Od razu mogę powiedzieć,że są bardzo zdrowe i nie poddają się żadnej grzybicy,również mączniakowi prawdziwemu. Kwiaty w kolorze słonecznym żółtym,jak określa je Evers,wyrastają po kilka na jednym pędzie,średnica ok 6 – 7 cm o lekko pofalowanych płatkach. Zapach miły,łagodny – kwiatowy aromat. Inka nie przechodzi okresu spoczynku,kwitnie non stop i jest wdzięczna za regularne zasilanie jej biohumusem w trakcie całego sezonu. Mrozoodporność znakomita.

Z pewnością nada się na wysokie rabaty,ale dobrze też wygląda jako pojedynczy krzew na trawniku. Jest to kolejna u mnie róża,która nie wymaga oprysków. Uważam ją za bardzo sympatyczną.

Fotografie i opis odmianowy – przez uprzejmość Pan Jacek Kondratowicz.

 

Napisz komentarz