Van der Goot Rose Garden

van-der-goot-rosarium

Picture 1 of 18

Fotografie są mojego autorstwa, choć nie ma się specjalnie czym chwalić. Najwyraźniej ani ja  ani mój aparat fotograficzny – nie byliśmy w najlepszej formie, ale zdecydowałem sie je pokazać ze względu na sporo niespotykanych w Europie odmian.

Rudolf W. van der Goot Rose Garden ma powierzchnię jednego akra i gromadzi ponad 3000 róż w 325 odmianach i jest położony obok miasta Somerset w północne Pensylwanii – USA. Jako ogród akredytowany  przy All-America Rose Selections (AARS) – niestety już nieistniejącym –  był uprawniony do pokazywania  nagrodzonych  odmian na rok przed ich udostępnieniem ich do publicznej wiadomości. Ogród został nazwany na cześć Rudolfa W. van der Goota, pierwszego ogrodnika Somerset County Park, jako hołd dla jego wysiłków w zakresie projektowania i rozwijania ogrodu.

Celem ogrodu jak pisze w statucie,jest „przyjemność i edukacja publiczna”. Od późnej wiosny do jesieni róże przedstawiają kalejdoskop koloru, formy i zapachu. Odwiedzający mogą oglądać popularne hybrydy, gatunki i różne  gatunki. Wszystkie róże są wyraźnie oznakowane co sprzyja łatwej identyfikacji.

Ogród Różany i okoliczne Arboretum to część oryginalnej Mettler Estate, która kiedyś była farmą. Pierwsza część ogrodu została opracowana z cechami charakterystycznego ogrodu Mettler. Ścieżki i mały kamienny basen są charakterystyczne dla lokalnych posiadłości. Dzisiejsza część ogrodu zawiera nowoczesne róże hybrydowe, i Ogród Babci, sekcję  z różami popularnymi przed II wojną światową.

Druga część ogrodu , to trejaże dla róż pnących . Główną cechą tego ogrodu jest centralna aleja,  która jest obsadzona polyanthami i  starymi różami, które zyskują popularność wśród dzisiejszych amerykańskich ogrodników.

Ogród holenderski, który jest trzecią częścią ogrodu, został zaprojektowany w stylu holenderskim; Podniesione rabaty  są  obsadzone roślinami  wieloletnimi. Kolekcja starych róż jest przemieszana  z nowoczesnymi hybrydami.

Ogród Różany jest częścią obszerniejszego Arboretum, w którym znajduje się ogród zapachowy i sensoryczny, kolekcja traw ozdobnych, ogród bylin i kolekcja krzewów.

 

4 komentarzy do “Van der Goot Rose Garden”

 1. Jacek Kondratowicz napisał:

  Czy róże na fot. 7,8 i 9 to gatunek czy jakaś odmiana róży chińskiej? Wyglądają mi znajomo.Są bardzo podobne do moich bezimiennych siewek róży chińskiej,która notabene, również już kwitnie.

 2. Jacek Kondratowicz napisał:

  A może to któraś z odmian Ralpha Moore?

 3. admin napisał:

  Jak się najedzie kursorem na miniaturkę – pokaże się nazwa róży. Po kliknięciu miniaturka się rozwija.Ta róża to pompon de bourgogne – burgundian rose

 4. Anna Kosiorek napisał:

  Zdjęcia piękne i róże również fotogeniczne.
  Ale, tak patrzę i patrzę i nie jestem pewna co widzę. A chodzi mi o ściółkę , która została zastosowana w tym ogrodzie. Czy to jest ta niesławna kora, czy może inny rodzaj zrębków?

Napisz komentarz