Tatik Brada
fotografia ze strony ruzewicz.
Remontantka .
Hodowca – Gustaw Brada, rok 1933.
Kwiaty -
Zapach -
Krzew -
Liście -
Pochodzenie – Frau Karl Drushki x Louise Catherine Breslau . Nazwa róży poświęcona oczywiście ojcu hodowcy. Otrzymała srebrny medal na wystawie róż w Saverne w roku 1933.
Jedyne miejsce w jakim spotkałem fotografię przypisaną tej róży, jest czeska strona ruze.wi.cz. Jednakże fotografia ta wykonana w rozarium Rajhrad, przedstawia różę, rzeczywiście podobną do rośliny matecznej tj, do Frau Karl Drushki, ale zupełnie nie pasującą do opisu jaki pozostawił nam Jan Bohm w swej książce Blatnenske Kralowny wydanej tuż po dopuszczeniu tej odmiany na rynek. Zresztą poczytajmy:
„Poprzez połączenie tych dwóch różnych klas, powstał unikatowy klejnot w różany.
Kwiaty ma ogromne, efektowne kolory, przypominające w dużym stopniu barwę terakotową, po prostu kolorem podobna jest do rośliny ojcowskiej Catherine Breslau,jest to kolor pernetiany z większą domieszką koloru różowego. Pąki są ciemniejsze, bardziej terakotowe. Baza płatków przebarwiona na żółto. Wśród remontantek , kolor jej jest całkowicie unikalny. Kwiat jest bardzo duży, złożony z 50-60 płatków. Trwałość kwiatów i odporność na największy nawet upał duża. Plon kwiatów jest bardzo duży, krzewy w maju są nimi wprost owinięte. Kwiaty osadzone są pojedynczo na długich do 150 cm i mocnych pędach, mocniejszych niż Frau Karl Drushki.
Pędy potężne, rosnące prosto, gładkie z nielicznymi kolcami. Niezastąpiona jako soliter. Całkowicie mrozoodporna.
Liście duże, woskowe błyszczące i gładkie, dlatego też świetnie bronią się przed chorobami. Trudno znaleźć drugą , tak zdrową remontantkę. Inne róże pochodzące od Fru Karl Druschki cierpią na mączniaka ale Tatik Brada wydaję się być na choroby grzybowe odporny.” strona 45.