Sue Ryder

sue-ryder-kwiat

Floribunda.

Hodowca – Wyhodowana w firmie Harkness rok 1983 , przez Phillipa Harknessa.

Kwiaty – pomarańczowo różowe , kuliste. Kwiaty średnicy 8 – 9 cm, złożone z około 25 płatków.

Zapach – umiarkowany.

Krzew dobrze się rozkrzewia, wysokości 70 do 90 cm.

Liście – jasno zielone, matowe.

Pochodzenie – Southampton x [/Highlight x Colour Wonder/x / Parkdirektor Riggers x Piccadily/]

To ładna róża, ale niezależnie od tego powinna znaleźć się w kolekcji każdego polskiego rosomanes, gdyż jest wyjątkowym polonicum. Przyznaję jednakowoż, że może to być trudne, jako że sama firma Harknessów już nie prowadzi sprzedaży tej odmiany.

sue-ryder fotografia pochodzi ze strony wawalove.

Margaret Susan Ryder, Baroness Ryder of Warsaw (ur. 3 lipca 1923  , zm. 2 listopada 2000  znana jako Sue Ryder – działaczka charytatywna. Podczas II wojny światowej służyła w tajnej formacji armii brytyjskiej Special Operations Executive (SOE) zajmującej się dywersją i wspieraniem ruchu oporu w okupowanej Europie. Później do końca życia kierowała założoną przez siebie międzynarodową fundacją charytatywną swojego imienia.

Ukończyła Benenden School. Po wybuchu II wojny światowej, w wieku 16 lat jako ochotniczka wstąpiła do pomocniczej służby wojskowej kobiet First Aid Nursing Yeomanry. Wkrótce została przeniesiona do polskiej sekcji w Kierownictwie Operacji Specjalnych, gdzie służyła do końca wojny. Jej zadaniem było zapewnienie opieki dla cichociemnych, odwoziła ich również na lotnisko, skąd wylatywali na swoje misje. Po wojnie podjęła się organizowania pomocy humanitarnej dla Polski, a także innej działalności charytatywnej, w tym pomocy byłym więźniom obozów nazistowskich oraz ratowania osób skazanych na śmierć w więzieniach alianckich.

W 1953 założyła Sue Ryder Foundation z siedzibą w domu swojej matki Mabel Ryder w Cavendish w hrabstwie Suffolk w Anglii. Fundacja miała się stać żywym pomnikiem ofiar wojny i często bezimiennych jej bohaterów, w tym przyjaciół Sue Ryder – cichociemnych. Fundacja zajęła się wznoszeniem tzw. Domów Sue Ryder, szpitali, hospicjów i domów opieki, które powstały na całym świecie, w tym 30 w Polsce.

Po upadku komunizmu nie zaprzestała działalności w Polsce  W 1991 Ryder założyła niezależną Fundację Sue Ryder w Polsce. Obecnie wszystkie jej instytucje charytatywne współpracują ze sobą w ramach nieformalnej organizacji Sue Ryder International.Jest honorowym obywatelem Warszawy, Konstancina-Jeziorny i Gdyni. Jej imię noszą skwery w Gdyni i Warszawie oraz ulica w Konstancinie.

W 1959 wyszła za mąż za płk. Leonarda Cheshire’a, brytyjskiego bohatera wojennego i działacza charytatywnego. Oboje z mężem przeszli na katolicyzm. Trwają starania o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego zarówno Sue Ryder, jak i lorda Cheshire.

W 1978 otrzymała tytuł para Anglii, przyjmując za swoją siedzibę Warszawę.

Notka o Sue Ryder na podstawie wikipedii.

Od  24 października 2016 w Warszawie będzie otwarte nowe muzeum, poświęcone  jej właśnie.  W Muzeum znajdują się zbiory z prywatnej kolekcji Sue Ryder – m.in. tablica rejestracyjna z jej ciężarówki, maski przeciwgazowe i spadochroniarskie gogle, które przekazywała cichociemnym, a także jej archiwum. Muzeum będzie można   odwiedzać w poniedziałki, wtorki i środy – od 10 do 18. Wstęp jest wolny. Mieści się przy Pl. Unii Lubelskiej 2 w Rogatce Mokotowskiej Wschodniej.

Już po opublikowaniu tego opisu Pan J.Kondratowicz podpowiedział mi , że jest jeszcze inna róża , również wyhodowana przez Harknessów a nazwana Lady Ryder of Warsaw. Jest to czerwona floribunda. Szerzej o tej odmianie w odrębnym wpisie.

Napisz komentarz