Lydia

lydia

Floribunda, róża szklarniowa.

Hodowca – wyhodowana w firmie Interplant, przez Petera Ilsinka w roku 1995 .

Kwiaty różowe do kremowo różowych, średniej wielkości pojawiają się w kiściach  a kwitnienie ma charakter ciągły. Stąd często tego typu róże, kwiaciarze nazywają gałązkowymi. Świetnie zachowują się w wazonie, gdzie ich żywotność sięga 12 dni. Kwiaty średnicy około 8 cm, złożone są z ponad 30 płatków.

Zapach -

Krzew – świetnie się rozkrzewia, a jej prawie bezkolcowe pędy dorastają do 70 cm długości. Wspomniałem , że to róża szklarniowa, jednakże  spotkałem się z opisami w języku rosyjskim, mówiącymi, że świetnie zimuje nawet w warunkach Syberii. Odmiana ta, bez problemu rozmnaża się z sadzonek zielnych.

Liście średnio zielone, matowe.

 

3 komentarzy do “Lydia”

 1. Jacek Kondratowicz napisał:

  Bardzo możliwe. Róże tzw.szklarniowe tylko z pozoru są takie delikatne (oczywiście nie wszystkie). Trochę z ciekawości i potrzeby kwiatów ciętych uprawiam u siebie w gruncie bez osłon kilka takich odmian.M.in. Colandro,Geraldine,Julischka,Kerio,Milva,miniaturę Riva – tą od Rosy Eskelund i wspaniałą Red Knight. Wszystkie doskonale znoszą mróz do -23 st bez okrycia (jak dotąd).Są tak samo odporne na choroby jak nowe mieszańce wielogatunkowe.Z reguły do testów wybieram tylko odmiany pachnące i zamierzam oczywiście szczepić kolejne. Rosnąc na dorodnych podkładkach R.canina Pfenders zyskują znacznie na wielkości kwiatów. No i jak najbardziej nadają się do cięcia a ich żywotność na krzewie to w zależności od odmiany, do 4 tyg – jak np. Red Knight i to bez uszczerbku na urodzie kwiatów.

 2. admin napisał:

  To bardzo interesujące spostrzeżenia. Jako kolejny przykład ewidentnych wpływów warunków uprawowych na cechy zewnętrzne roślin, niech posłuży opis odmiany white O’Hara.

 3. Kurek Tadeusz napisał:

  Pani Jadwiga Grąbczewska w swojej książce „Róże na działce” (wyd. PWRiL 1986 r.) o tej róży pisze tak:
  ” ‚Lydia’ (Kordes 1973). Kwiaty duże, pachnące, oryginalnej czerwono-złoto-pomarańczowej barwy. Wysokość 1,5 – 2 m. Odmiana warta polecenia.
  Natomiast pod tym adresem: http://www.palmija.lv/files/items/roze_lydia8.jpg znalazłem takie zdjęcie tej odmiany.

Napisz komentarz