Mallerin Charles

francis-meilland-charles-mallerin Na fotografii obok, pochodzącej ze strony firmy Meilland, widzimy Francisa Meillanda i Charlesa Mallerina.

* Charles Mallerin *Piękną różą o tej nazwie Francis Meilland upamiętnił  wielkiego francuskiego hodowcę róż,  swego mentora/nauczyciela/ i przyjaciela Charlesa Mallerina/ 1890 – 1960/.To godny hołd. Mallerin , był inżynierem z zakresu ciepłownictwa i zdobył wysoką pozycję w zawodzie. Jednakże nie tu było jego serce, on kochał róże. Zarobiwszy trochę pieniędzy wcześniej przeszedł na emeryturę by całkowicie poświęcić się pochłaniającemu go hobby jakim była hodowla róż. Osiada w  niewielkiej posiadłości w miasteczku  Varce niedaleko Grenoble.

„Przemierzamy Grenoble, miasto piękne i starożytne, ulicą Avenue de Lesdiguieres z czterema rzędami olbrzymich platanów, które zostały posadzone w XVII wieku przez gubernatora de Lesdiguiires. Wyjeżdżamy ku Varces, do domu Charles Mallerin,   Na dzień dzisiejszy największego, francuskiego hodowcy róż. Varces jest około dziesięciu mil od Grenoble a droga  wspina się powoli po płaskowyżu z wysokimi, stromymi górami po obu stronach. Teren pochodzenia lodowcowego zryty i zmieszany z marglem. Gleba jest ciężka i bardzo płodna. Na takich glebach  rosną rośliny mocne z dobrym systemie korzeniowym.” J.H.Nicolas, The Rose Odyssey, str. 31. autor poświęca Mallerinowi cały rozdział w stosunkowo niewielkiej książeczce. z tej wizyty przywiedzie potem do Stanów Zjednoczonych dwie róże Mrs Pierre S. du Pont i o wiele bardziej znaną Editor McFarland. zwłaszcza ta druga zyskała tam duża popularność i otworzyła Mallerinowi drogę do amerykańskich ogrodów z takimi kreacjami jak Ami Quinard, Grenoble czy  Rouge Mallerin.

Mallerin to co robi traktuje jak rodzaj misji. W roku 1929 , zaprasza hodowców z Francji aby zobaczyli jego nowe róże a zwłaszcza chciał się pochwalić swą czysto żółtym mieszańcem herbatnim  Mrs Pierre S.du Pont . Jest to przykład twórczego rozwinięcia pernetian, które skrzyżował z ze świetnym osiągnięciem hodowlanym Paula – Ophelia. Odmiany tej  bardzo chętnie używał w swych dalszych nagradzanych krzyżówkach.

Wspominam o tym dniu również dlatego, że przyczynił się do pewnego rodzaju przełomu mentalnego  Meillandów Antoine i Francisa, którzy wówczas byli u Mallerina. Przerodziło się to potem w długotrwałą przyjaźń a Mallerin pozostał dla nich niedoścignionym mentorem. A w ogóle to Mallerin – według J.H.Nicolasa -  był niezwykle hojny w dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem, a spędzanie z nim dnia to jedna wielka darmowa edukacja . Przepełnia go  entuzjazm do róż i uwielbia doradzać młodym ludziom, którzy przychodzą do niego, aby uczyć się hybrydyzacji róż.

Wielu uważa go za największego hodowcę amatora.  Roger Mann przytacza anegdotę jak to pewnego razu gdy Mallerin na konkursie Bagatelle zdobył złoty i srebrny medal, napisał wzburzony do dyrektora Bagatelle, że musi mu zwrócić nagrody gdyż to ta, róża która dostała srebrny medal powinna dostać złoty a jurorzy są kompletnymi ignorantami. W okresie międzywojennym/łącznie z latami wojny/ Mallerin zdominował hodowców francuskich. Jeżeli przejrzymy werdykty jury konkursowego  w Lyonie, to okaże się, że po śmierci Pernet Duchera był godnym jego następcą. W tym czasie zdobył 26 nagród głównych. Kolejny po nim, sukcesor Perneta, Jean Marie Gaujard zdobył dziesięć mniej.

Jego dorobek jest bardzo zróżnicowany i obejmuje ponad 130 odmian.Jednakże jego niejako znakiem firmowym, jak gdyby podpisem  są aksamitno czerwone róże, podobnie jak czysto żółte u Perneta.  Pierwsza róża jaką w roku 1926 wyhodował, była to Cecile Walter, której nadał imię żony swego przyjaciela hodowcy z Alzacji Louisa Waltera. Pierwsze lata nie są dla Mallerina jakoś szczególnie udane, ale już na początku lat trzydziestych jego kariera zdecydowanie przyśpiesza. W roku 1931 rusza w Lyonie  wielki konkurs na najpiękniejszą różę Francji i już na tym pierwszym konkursie  zdobywa tzw Certyficat de Merite za swojego mieszańca herbatniego  Ville de Grenoble. Co to jest ów certyfikat jakości. Otóż róże były oceniane wg zestandaryzowanych punktowanych kryteriów. Przyznawano tylko dwa medale za miejsce pierwsze i drugie, ale wszystkie pozostałe róże, które osiągnęły pewien poziom punktacji otrzymywały właśnie ów certyfikat co jak by nie było , stanowiło poważne wyróżnienienie. Potem kolejno w latach 1932 – 1934 ,  jego propozycje  otrzymują drugie nagrody a w latach 1935 – 1936 Grand Prix. W roku 1937 żadna z jego róż nie znalazła uznania , ale już w roku 1938 znowu wygrywa różą Marie Rose Besson. Jego dominacja zaznacza się jeszcze wyraźniej jeżeli  uwzględnimy wyniki konkursów w Bagatelle. Na siedem konkurów w latach 1935 – 1943, wygrywa w pięciu przypadkach. Laureatami zostają w roku 1935 Princese Amede de Broglie, w roku 1936 Madame Henri Guillot, w 1938  Madame Edmond Labbe, w 1939 Madame Auguste Chattain i w 1943 Vive la France. W latach późniejszych  nie ma już takich fajerwerków, poza tą Vive la France , ale nie schodzi poniżej pewnego poziomu. Do 1945 roku wszystkie jego propozycje dostają Certyficat de Merite . Te piętnaście lat, to chyba najlepszy okres w trwającej prawie czterdzieści lat karierze hybrydyzera. Jednakże jego największa aktywność przypada na pierwszą połowę lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku gdy to na rynku umieszcza ponad 30 odmian.

Jego dorobek jest bardzo jednorodny. Można powiedzieć, że nie wykraczał poza ramy mieszańców herbatnich w ewidentnym przechyłem w stronę pernetian. Nie roszcząc sobie pretensji do kategoryczności sądów mogę powiedzieć , że poza nielicznymi przypadkami jego hodowle  opierają się bądź bezpośrednio na r. Foetida bicolor/ w 10 przypadkach/, bądź pośrednio poprzez częste używanie w swoich zamierzeniach hybrydyzerskich właśnie pernetian. Przykładowo pernetiany krwi Souvenir de Claudius Pernet – używał ośmiokrotnie,  pięknej odmiany Soeur Therese  , która jest pernetiną w drugim pokoleniu siedmiokrotnie. Również pernetianą w drugim pokoleniu jest Madame Pierre S.DuPont/ użyta ośmiokrotnie/ Zbiegają się tu dwa ważne nurty. Jest to bowiem podwójna krzyżówka  słynnej odmiany Ophelia z dwiema równie słynnymi pernetianami Pernet Duchera a mianowicie Rayon d’Or i Constance.

Z innych odmian, lubił używać własnego mieszańca   Brazier który jest potomkiem Charles P. Kilham a nadto użyje bezpośrednio tej odmiany aż w 10 przypadkach. Jedną z takich nielicznych odmian Mallerina, które trzymają się z dala od pernetian jest jedna z jego najpiękniejszych kreacji – Virgo. Jest to mieszaniec herbatni mający po stronie matki Blanche Mallerin /Edith Krause x White Briarclif/ a po stronie ojca własna hodowla Neige Parfum/Joanna Hill x White Ophelia. Jak napisałem wcześniej dorobek jego jest wyjątkowo monotematyczny. Nielicznymi wyjątkami będą tu klimber Cascade będący wynikiem krzyżówki Holstein i American Pillar czy Stromboli , o którym wiemy jedynie, że jest mieszańcem róży wichury.

Prezentacja wszystkich jego róż byłaby niezwykle nużąca, pozwolę więc sobie zaprezentować te, które w jakiś szczególny sposób się wyróżniły zapadły w pamięci rosomanes. Ja, na pierwszym miejscu postawiłbym Guinee, przecudny klimber o soczysto czerwonych dużych i kształtnych kwiatach. Bardzo podoba mi się też L’Africane będąca jej potomkiem i  Nigrette będąca zapewne wynikiem podobnych poszukiwań.

W pamięci zapadła mi jeszcze Bayadere – prawdopodobnie ze względu na niezwykle wdzięczną i dźwięczna nazwę, oraz moja ulubiona  Beaute. Wspomnieć by należało  dość spokojnego wzrostu klimbera  Danse des Sylphes, który jeszcze po dziś dzień spotykany jest w obrocie handlowym oraz o pięknym,  czysto różowym mieszańcu, o zwracającym swą urodą pąku, który zrobił zwłaszcza na amerykańskim rynku karierę – Edithor Mc Farland. Powodzenie na rynku amerykańskim , róża ta, zawdzięcza z całą pewnością J.H.Nicolasowi, który w połowie lat trzydziestych ub. wieku podróżując po Europie odwiedził Mallerina. Musiał zrobić na nim wielkie wrażenie gdyż w swej opisującej wrażenia z tej podróży książce „A Rose Odyssey” poświęca mu wiele uwagi, podsumowując, że z całą pewnością hodowca ten jest na wznoszącej się fali. Jak możemy to zobaczyć Nicolas miał tu całkowitą rację. Nicolasowi zawdzięczamy przekazanie potomności wielu interesujących spostrzeżeń i ustaleń Mallerina. Przykładowo Mallerin zauważył , że operując płcią poszczególnych odmian możemy osiągać interesujące efekty. , gdyż ta sama  odmiana występując w roli rośliny matecznej lub ojcowskiej, może dawać różne efekty. Przykładowo, metoda ta może służyć nam jako np. sposób na eliminowanie niekorzystnych cech potomstwa. Nicolas przytacza jeszcze jedno ciekawe spostrzeżenie Mallerina. Otóż ten zaleca przy dokonywaniu krzyżówek które mają na celi osiągnięcie czystego, czerwonego koloru, użyć po drodze odmiany żółtej, gdyż w ten sposób wyeliminujemy, niesympatyczną niebieską interferencję w kolorze czerwonym.

Co ciekawe, odmiany nagrodzone złotymi medalami na konkursach w Lyonie jak La Parisienne, Princesse Amede de Broglie czy Marie Rose Besson, ani te z drugimi nagrodami jak Mmme Steinbach, Jacques Latuche, czy Liliette Mallerin nie znalazły uznania rosomanes i zasilają coraz dłuższe szeregi tych bezimiennych laureatów.

Ostatnia odmiana Mallerina, jaka ukazała się na rynku, już po jego śmierci w roku 1961 był mieszaniec herbatni Numero Un.

I jeszcze jeden akapit. Wielu z rosomanes miało zapewne przyjemność podziwiać ładną pnącą róże o nazwie Love . Jest to kreacja  Madame Berthe Caron, która prywatnie była żoną Ch. Mallerina.  Jak wspomina J.H.Nicolas,  Mme Mallerin jest piękną i uroczą kobietą, a jej gościnność jest jak to sobie można wyobrazić najobfitsza i smaczna. Mme Mallerin ostatnio weszła w rywalizację z mężem i wprowadziła pod swoim nazwiskiem Berthe Caron kilka wartościowych róż, w szczególności  powtarzająca kwitnienie, pnąca Love, która jest naprawdę uroczą różą. Pod tym swoim panieńskim nazwiskiem, właśnie Berthe Caron wyhodowała kilka całkiem udanych odmian jak poza ta już wymienioną, jeszcze Steinbach, Brazil, czy Madame Vincent Auriol. Mnie z dorobku Pani Mallerin , najbardziej przypadł do gustu  niezwykle oryginalny mieszaniec herbatni – Annie Drevet .

Róże wyhodowana przez Charlesa Mallerin -podaję za HMF.

Alfredo Moreira da Silva  – mieszaniec herbatni – rok 1946  -  Dr.Kirk x Peace
Alice Harding – pernetiana – przed rokiem 1936 – Souvenir de   Claudiu Pernet x Madame Pierre Dupont
Ami Quinard- mieszaniec herbatni, 1927 – Madame Metha Satier x / Mrs Edward Powell x rosa foetida bicolor/
Amitié  – hybrid tea -  1950 – Mandalay x Scheherezade
André le Troquer – mieszaniec herbatni -= 1946 -  siewki własne
Andrée Joubert – mieszaniec herbatni – 1952 – Soeur therese x Duquesa de Perenada
Andrée Sauvager rok 1935
Annie Brandt  – pernetiana – 1931 – Madame Pierre Dupont x Colette clemente
Annie de Metz – pernetiana – 1932 -  Golden Emblem x  siewka rosa foetida bicolor
Annie Dupeyrat  – 1935  – Hillas x Elvira Aramayo
Anny Brandt – rok 1951
Baiser  53 madame joseph perraud x Independence
Bayadere  54 rms Queen mary xwł siewka
Beauté (hybrid tea, Mallerin, 1953) mme Josephperraud x siewka własna
Berthe Mallerin 60
Bir-Hackheim  46
Blanche Mallerin  39 edith krause x white briarclif
Blanche Odorante52  pole nord x Neige Perfum
Bohémienne  54
Brazier  35  Kilham x siewka
Brazil  46
Bright Wings   42  madame Arthaud x Anni Drewet
Cascade (climber, Mallerin, 1951) holstein x american pillar
Cécile Walter  26 siewka madame melanie soupert x Madame Eduard herriot
Centennial (hybrid tea, Mallerin 1953) orange nasau
Chartreuse (hybrid tea, Mallerin, 1940) Soeur Therese x Angels Mateu
Claude  50   comtesse vaandal x brazier / x siewka
Colette Clémente pernetiana 27  madame melianie soupert x madame eduard herriot/ edward powell x foetide bicol
Colonel Gravereaux  40 pernetiana?
Comtesse Anne de Bruce  37  charles kilham x / dupont x siewka foetida/
Courage (hybrid tea, Mallerin 1941) siewka x brazier

Daniel (hybrid tea, Mallerin, 1943)
Danse des Sylphes[MALcair]59  spectacular x / peace x independence
Décor  50   love x paul scarlet/ x demain
Demain  45 dupont x kirk
Docteur Valois  49  anne drvet x condesa de sastago / vive la france
Don Rose  43  soeur therese x siewka
Dr. Kirk foetida 40  kilham x hybrid foetida
Editor McFarland  31  phariser x lallita                  ii nagroda
Enchantement (hybrid tea, Mallerin 1949)
Feu d’Artifice (climber, Mallerin, 1935) hybridfoet x colette clemente
Feu Pernet-Ducher   35 julien potin x margaret mcgredy
Flambée (floribunda, Mallerin, 1952)
Français   51 holstein x orange triumph     floribunda
Gisele Alday  33 dupont x lalita
Gloire d’Antibes  38
Golden Harvest  43  mcgredys ivory x siewka
Grenoble  27  capt bald x  mamdame van voorde
Guinée  38   souv claudiu denoyel x henry quinard
Henri Mallerin (hybrid tea, Mallerin, 1953) soeur therese x duquesa penaranda
Henriette Chandet  42
highland Park  42   eg hill x madame henri guillot
Horace McFarland 44 madame arthaud x siewka
Hudson   ——
Isabelle de France  56  peace x/ m joseph perraud x opera
Jacques Latouche   34    souv claudiu pernet x director rubio   pernetiana
Java   55  francais x siewka floribunda
Jim Todd  40
Junior Gilbert  54
Koronet    41   julien potin x bright wings
La Parisienne (hybrid tea, Mallerin, 1937)  lucy nicolas x charles kilham
L’Africaine (climber, Mallerin, 1953) guinee crimson glory   klimber
Lallita  29  siewka president briand
Lancier  59 siewka krl herbst
Largo d’Haendel  47
Lilette Mallerin   35 charles kilham x siewka foetida
Louis le Cardonnel  39  siewka x merrouv van rosem
Louis Pajotin  38  souv claudiu pernet x magareth mcgredy  pernet
Louis Walter  -  du pont x charles kilham  pern
Lowell Thomas  43  madame melaniesoupert x nonin pern
Lucy Nicolas   32
Lumiere   44
Ma Fille   60  siewka berthe mallerin
Madame A. Galland  28  pharisaer x  constace pern x siewka  pern
Madame Albert Gilles   34  siewka forestier
Madame Arthaud  38   kilham x /kithener of kharthoum x mari dot
Madame Auguste Chatain  40
Madame Charles Guillaud  43
Madame Charles Mallerin   39  lucy nicolas x brazier
Madame Charles Rouveure  46
Madame Charles Sauvage  49  julien potin x orange nasasau
Madame Claude Olivier  39 soeur therese x siewka foetida
Madame Cochet-Cochet  34  dupont x cecile walter
Madame Desmars  29  ophelia x constance pernet
Madame Edmond Labbé  38  souvenir de caudiu pernet x siewka
Madame Fernand Gentin  39  siewka brazier
Madame Henri Guillot  38  rochefort x siewka foetida
Madame Louise Trémeau  31  druschki x madame eduard herriot/ x mrs edward powell x rosa foetida
Madame Paquel   45
Madame Roger Verlomme  51
Madame Van de Voorde   28  madame metha Sabatier x kitchener if kh
Magali (hybrid tea, Mallerin, 1952) brasier kilham
Mandalay (hybrid tea, Mallerin, 1942)
Manille (hybrid tea, Mallerin, 1951) pierre lumiere
Marc Guillot 55 hapiness x demain
Marie Rose Besson  38 souvenir de claudius pernet x siewka  pern
Mark Sullivan  42  luis brinas x brazier
Mary Mulligan  44
Méphisto (floribunda, Mallerin, 1951) holstein siewka
Michigan (hybrid tea, Mallerin, 1948) perraud x vive la france
Mrs. Pierre S. duPont  29 ophelia x rayon dor/ x ophelia x [ constance x souv de claudius pernet]
Nancy (hybrid tea, Mallerin, 1934) hillas x souvenir de claudius pernet
National Flower Guild   27 x capt bald x kitchener/ x madame va woorde
Neige Parfum (hybrid tea, Mallerin, 1939) joanna hillx /whte ophelia x siewka/
Nonin 38 siewka souvenir de claudius pernet
Numéro Un  61
Oiseau de Feu  56  chant indou x peace

Pierre45 soeur therese x Lumiere
Pôle Nord   44
Président Briand   29  sieka drruschki x lyon rose/ x /drushki x Wilowmere
Président Cochet-Cochet   37  siewka grenoble
Princesse Amédée de Broglie  36   kilham x colette clemente
Printemps (hybrid tea, Mallerin, 1948)  trylon x brazier
Red Empress  565 holstein x decor/ x/ holstein x decor/
Reve Rose  50
Rochefort   35  dupont x kilham
Rouge Mallerin  34  voorde x lady maureen stewart
Rubis (hybrid tea, Mallerin, 1948)
Schéhérazade (hybrid tea, Mallerin 1942)
Sénégal (Hybrid Tea, Cl, Mallerin, 1944)  klimber
Serene  40
Sergent Ulmann  30 grenoble x voorde
Shining Star (hybrid tea, Mallerin, 1945) soeur therese x feu pernet ducher
Simone (hybrid tea, Mallerin, 1957) peace x independence / x grey pearl
Simone Guérin  29   constance ducherax siewka pernet
Soleil    58
Spectacular 53  paul scarlet cl x siewka multiflora   klimber
Stromboli (hybrid wichurana, Mallerin, 1949)
Sumatra   56   olga x fashion
Suzanne Balitrand  42
Syracuse  30  colcombet x aspirant maujean
Tonnerre 53  holstein x francais floribunda

Vercors (hybrid tea, Mallerin, 1946) arthaud x madame henri guillot/ x /comtesse vandal x brazier
Virgo   47  blanche mallerin x neige parfum
Vittonville-Rose  45
Vive la France  44   shining star x madame arthaud
Yvonne Millot  36  pharisaer constace pern/ x feu joseph looymans

1 komentarz do “Mallerin Charles”

  1. Kralka Małgorzata napisał:

    Dodałabym jeszcze do tych niezwykłych wybranych przez Pana ,różanych kreacji Ch.Mallerina i będących wciąż w obrocie handlowym – odmianę Senegal, nie mam jej, dopiero przymierzam się do jej zakupu, ale widziałam ją w paru miejscach i jest piękna i naprawdę zapadła mi w pamięć, czego dowodem jest ten mój wpis…Podobna do ukochanej Guinee…
    Widziałam i znam tylko 4 odmiany Charlesa Mallerina- Wspomniane wyżej dwie Guinee i Sensgal oraz Spectacular (Danse du Feu) i Danse des Sylphes. Ale samo to , że przy wciąż powstających nowych mieszańcach herbatnich , wciąż mnoży się takie staruszki:) to o czymś świadczy… Ludziom one po prostu się podobają i ostatecznie jak się okazuje aplauz publiki jest wyrocznią .

Napisz komentarz