Willian and Catherine

william-et-catherine

English roses.W wielu opisach definiowana jest jako mieszaniec piżmowy.

Hodowca – David Austin , rok 2011.

Kwiaty – białe, choć początkowo zwłaszcza centrum kwiatu zabarwione jest na żółto. Kwiaty kulistego kształtu, średnicy do 9 cm, złożone z ponad 40 płatków, nawet do ponad 100. Po otwarciu ujawnia się zielone oczko /button eye/. Kwiaty dobrze się czyszczą. Kwitnie kiściami złożonymi z 4 – 14 kwiatów.

Zapach – umiarkowany, mirry.

Krzew o pokroju wyprostowanym, wysokości do 120 cm.

Liście – ciemno zielone.

Firma *Rosa Plant* gdzie możemy tę odmianę kupić – tak ją zachwala:”Kwiaty ‚William and Catherine’  są szczególnie piękne, klasycznie uformowane, bardzo pełne, nawiązujące swoja urodą do starych róż.  Środek kwiatu widoczny w postaci oczka delikatnie skrywanego przez okalające płatki. Początkowo pąki przybierają kremowo brzoskwiniową barwę, by w miarę rozkwitu zachwycić nas śnieżną bielą.  Kwiaty ładnie przekwitają, co jest bardzo ważne przy białych odmianach.  Wyjątkowo zdrowa i pełna wigoru odmiana o krzaczastym pokroju, nieco wzniesionym. Obłędny zapach z główną nutą mirry, zadowoli nawet najbardziej wymagające zmysły powonienia.”

‚William and Catherine’ osiąga 120 cm wysokości a pędy ma początkowo zabarwione na fioletowo czerwony kolor, jest doskonałą różą na mieszane rabaty.

Pochodzenie – krzyżówka dwu nienazwanych siewek. We wniosku patentowym możemy przeczytać, że najbliższa jest odmianie Claire Austin.

Róża ta otrzymała tą właśnie nazwę z okazji ślubu księcia Williama i Catherine Middleton 29 kwietnia2011.

1 komentarz do “Willian and Catherine”

  1. Ewa Miszczak napisał:

    Bardzo podoba mi się ta odmiana z powodu urody kwiatów ale także dlatego, że kwiaty nie zwisają jak to dzieje się w przypadku wielu odmian Austina. Ponadto delikatna, kremowa biel płatków bardzo ładnie kontrastuje z ciemną zielenią liści. W pochmurny dzień lub o zmierzchu kwiaty wręcz świecą bielą.

Napisz komentarz