Croix – Paul, Dominique i Jacques Ranchon

ajaccio-bagatelle-500

Picture 1 of 50

  Róże rodziny Croix .

Croix, jako hodowcy róż, to rodzina o krótkich jak na Francję tradycjach. Wprawdzie w ogrodnictwie są obecni znacznie dłużej, ale w orbitę róż weszli dopiero w połowie lat pięćdziesiątych ub. wieku przez zainteresowania Paula. Po jego śmierci, całą schedę przejęła jego córka Dominique.   Z czasem dołączył do niej jej mąż  Jecques Ranchon.

Dorobek rodziny nie jest jakoś specjalnie oszałamiający. Paul wyhodował niespełna 100 odmian, Dominique około 15 a Jacques Ranchon, dopiero zaczyna. Nadto nie są jakoś specjalnie dopieszczani przez  mainstream hodowlany i ich dorobek moglibyśmy nazwać niszowym gdyby nie to , że zawiera wiele interesujących odmian.

W internecie znajdziemy ciekawą stronę internetową, poświęconą * szkółce i rosarium * zawierającą skromny blog , która przybliża  tę szkółkę rosomanes.  Zresztą szkółka ma znacznie dłuższą tradycję i bogatszą historię niż rosarium. Jej początki sięgają początków dziewiętnastego wieku,  gdy to Adrien Sénéclauze (1802-1871) założył w roku 1819 w Bourg Argental, niewielkiej miejscowości położonej między Saint Entienne a Lyonem wspaniały, słynny na całą Europę,  ogród botaniczny. Ogród ten o powierzchni 8 ha posiadał zwłaszcza wspaniałą kolekcję drzew iglastych. Po jego śmierci, na tychże włościach  będzie gospodarzyć kilku ogrodników, aż w roku 1956  osiądzie Paul Croix. On to przekształci omawianą posiadłość  w bogate i piękne rosarium.

peinture-de-paul-croix Paul Croix

Paul Croix urodził się w Savigneux en Forez, w pobliżu Montbrison, w roku 1924. Jego ojciec, François  miał szkółkę, która  znajdowała się w Monts du Forez i  specjalizowała się w uprawie owoców i handlu nasionami.   Był również bardzo zainteresowany uprawą róż. Paul już jako dziesięciolatek zainteresował się różami a nauki pobierał w szkole ogrodniczej w Ecully. Miał zamiar podjąć studia w słynnej szkole ogrodniczej w Wersalu. Plany te przerywa jednakże wojna. Tak więc do roku 1951 pracuje w rodzinnym biznesie. W roku 1955 żeni się z Joan Marc a w roku 1956 przenosi się do Bourg Argental. Tam zaczyna uprawę róż na całego. Już w roku 1957 przychodzi pierwszy sukces. Róża Astree zdobywa tytuł najpiękniejszej róży Francji. Jego kreacje zdobią najpiękniejsze ogrody a w latach 60 ubiegłego wieku, różą Aventure, wyrusza na podbój amerykańskich ogrodów. Staje się znany na całym świecie  a jego róże uzyskują dobre ceny.

ranchon-i-dominique-croix Dominique Croix i Jacques Ranchon.

Swoją pasją zaraża córkę Dominique, która podtrzymuje tradycje rodzinne, bowiem nie tylko dziadek Croix był ogrodnikiem. Również dziadek ze strony matki Jean Marc to absolwent Państwowej Szkoły Ogrodnictwa w Wersalu, Dyrektor Parku i ogrodów w  Saint Etienne, twórca między innymi, Villars Park, który teraz nosi jego imię i ogrodu różanego w Berland   Saint Victor-sur-Loire.

W roku 1999, po śmierci ojca, Dominique przejmuje zarządzanie firmą. Poza tym, że interesuję się hybrydyzacją róż, jej ideą jest przywrócenie całemu majątkowi świetności jak za czasów jej założyciela Adriena Sénéclauze. Upiększa go i wzbogaca o nowe rośliny. Projekt jest kolosalny, ale jak sama mówi : „Mam duszę wojownika a energię dostaję dzięki tej szkółce, mam potrzebę iść do przodu”. Nie wiem , kiedy urodziła się Dominique, ale pośrednio, po dacie ślubu Paula, możemy wnioskować, że był to rok 1956, 1957. Na pytanie dziennikarza z okazji nadania imienia róży Bagnoles de l’Orne, kiedy stworzyła pierwszą różę? odpowiada – Jak miałam pięć lat, razem z ojcem.Nawet jeżeli tak było, to ślad pisany o tym fakcie się nie zachował a pierwszą odmianą, którą by można oficjalnie przypisać Dominique jest mieszaniec herbatni Clairet. Jako oficjalna data introdukcji tej róży istnieje data 1974. To i tak nieźle, gdyż  była wówczas podlotkiem.

W roku 2000 poznaje Jacques Ranchon, gdy ten przybył do Bourg Argental by odwiedzić słynny ogród i rosarium. Razem doprowadzają do tego, że posiadłość ich uzyskuje w roku 2010 tytuł « Jardin remarquable »/ niezwykły ogród/. Jest to tytuł przyznawany przez francuskie ministerstwo kultury , celem ułatwienia rozpoznawalności i wartości poszczególnych ogrodów. Przyznaje się go na pięć lat i honor ten może być cofnięty. Ogród ten składa się z kilku części  jak np. kolekcji drzew iglastych, azali czy wreszcie rosarium zawierającego 20000 krzewów róż. Rosarium skomponowane jest z nasadzeń masowych ograniczonej ilości odmian. Jest tu jednakże również bogata kolekcja species oraz 450 odmian tzw. starych róż.

Jacques Ranchon to z wykształcenia muzyk i nauczyciel muzyki, ale w 2000 roku zostawia to wszystko by wraz z żoną oddać się pasji uprawy i tworzenia róż. Póki co, ma na swoim koncie – z tego co wiem – trzy odmiany: Michel Germa , Susanne i Rose Pape Francois.

Ilustracje pochodzą ze strony szkółek Croix .  http://www.pepinieres-paul-croix.fr/

Marian Sołtys Włodawa 18 październik 2015.

Pisząc ten szkic oparłem się o dane ze strony szkółek Croix,  wikipedii i dostępnych materiałów prasowych.

Tradycyjnie już prezentuję zestawienie odmian wyhodowanych przez rodzinę Croix.

Dominique Croix

Alice

Angeline rok 2013.

Anne Talau , rok 2012.

*Bagnoles de l’Orne*, rok 2013, krzewiasta.

Clairette – - rok 1974 , pierwsza róża wyhodowana przez Dominique, mieszaniec herbatni

Colombe -1976 miesz. herb.

Croix Blanche – 1982 HT

Declic – 1988 klimber

Eleonore Cruse – 2007 klimber

Feu de Joie – 2003

Flamboyant – fl.

Gaston Lenotre – 1988 ht.

Innocence – ht.

Jeanne Croix 2015.

Lydia – 1977 ht.

Madame Consuelo Brignone – 2004 ht.

Parc du Pilat – 2013 fl.

Paul Croix – 2013 fl.

Promethee distinction 2005

Rose de Bagnoles de l’Orne – 2013

Sagesse de Lune, rok 2012

Sourire de Orchidee – 1985 krzewiasta.

Ville de Backnang rok 2006

Paul Croix

Age Tendre
Ajaccio
Ali-Baba (floribunda,  1963)
Almandet
Alphée
Anne Pasquini
Annirose
Antoine Noailly
Aquarelle (hybrid tea, Croix, 1980)
Archange
Argental
Astral (climber, 1982)
Astrée (hybrid tea,  1955)
Astrée, Cl.
Au bonheur des roses
Aventure (hybrid tea,  1964)
Aveu
Belle de Juin
Belle Loire
Bérénice (floribunda 979)
Bernard Hinault
Cameliarose
Chantebrise
Chateauroux

Coral Glow (climber 1964)
Croix d’Or
Croix Mauve
Croix Verte
Danyrose
Destin
Diane de Poitiers (hybrid tea, Croix, 1985)
Elan
Epinal
Estelle (hybrid tea, Croix, 1974)
Eurorose (climber, Croix, 1997)[97 AMÉ]
Feudor
Flora (hybrid tea, Croix, 1984)
Floradiane
Forez Rose
Fragola
Geltendorf
Georges Cassagne
Image d’Epinal
Jacques Esterel M.D.
Jean-Marc
Louis Bernard

Luna-Park
Madame Emile Sénéclauze
Madame Louis Armand
Madame Ph. Tsiranana
Minouchette ®
Montauban
Mosaïque (hybrid tea, Croix, 2000)
Murmure
Nadine (hybrid tea, Croix 1969)
Nancy (floribunda,Croix, 1981)
Nicole Debrosse
Notre Père
Pirate ®[CROastrali]
Présidente
Prodigieuse
Province d’Anjou
Reflets
Reine du Forez
Réjouissance
Rêve d’un Soir ®
Ribambelle
Rire d’Enfant
Rose-Croix
Rouge Saint-Victor

Sagesse de Lune
Saint-Victor ®
Soir de Fête
Soir d’Eté
Soirée de Bonheur
Sourire d’Orchidée
Sylvor
Valfleury
Velay-Rose
Ville d’Asnières
Viva Rose
Vivarose
Voila

Ranchon Jacques

Rose Pape Francois

Vive la Rose, rok 2014.

 

 

Napisz komentarz