Vissers Martin

roze-martina-vissers-a

Martin Vissers jest belgijskim hodowcą- amatorem mieszkającym w  Herselt, miejscowości położonej 45 km na południowy zachód od Antwerpii.  Jak pisze Pani Kamila Szlążkiewicz w ciągu dość krótkiego czasu, wiedziony dobrym przeczuciem osiągnął to, na co inni musieli pracować latami. Odmiany róż Vissersa zdobywają nagrody i uznanie niemal na wszystkich europejskich konkursach róż. Ostatnio na przykład jego nowa odmiana, nie mająca jeszcze nazwy handlowej , Vissimred , zdobyła laur Złotej Róży miasta Hradec Kralove na różanym trial w roku 2015. Do najbardziej rozpoznawalnych jego róż należą: Peter Paul Rubens, Minerva czy Sweet Blondie.

Przy tworzeniu swoich krzyżówek, chętnie używa odmiany belgijskiego pochodzenia, Marie Louise Velge, a ponieważ jedną z roślin rodzicielskich tej odmiany jest piękny  mieszaniec herbatni Frederic Chopin, tym samym ta niezwykle udana i popularna u nas odmiana Stanisława Żyły, dostaje od niego  niejako drugie życie. Będą to przykładowo – Minerva /Sharon’s Love x Marie Louise Velge/,  Vesalius, czy nienazwana jeszcze VMX2052 (Lilian Austin X Marie-Louise Velge) . Drugim źródłem z którego chętnie i bez kompleksów czerpie swe inspiracje M. Vissers są English Roses Davida Austina, poszerza tym samym nową grupę róż, które nazywam mieszańcami English Roses. Będą to Peter Paul Rubens z udziałem Golden Celebration, Princesse Claire Rose gdzie jako dawczynię pyłku odnotujemy Abraham Darby, czy wreszcie Sweet Blondie gdzie roślina mateczną jest Sweet Juliet.  Sweet Juliet jeszcze raz widzimy jako roślinę mateczną w przypadku nienazwanej jeszcze VMX 3018. Jeszcze inna nienazwana VMX 4019 przez dawcę pyłku wiąże się z rodziną róż Austina poprzez Golden Celebration.

Vissers blisko współpracuje z takimi hodowcami amatorami jak Eric Friant, Jos Wijns, Roger van de Gaer. W roku 1999 założyli oni w Limburgu stowarzyszenie o nazwie* Rosica*, którego inicjatorem był nieżyjący już Jef Orye. Członkowie tego stowarzyszenia, klubu, wykorzystują go jako form do wzajemnego wspierania się i wymiany informacji , gdyż jak możemy przeczytać na wspomnianej już stronie,  dla stworzenia nowych odmian róż niezbędna jest nie tylko wiedza teoretyczna ale również pewna suma doświadczeń praktycznych. Wspomagają się więc w wyborze roślin rodzicielskich jak i w postępowaniu z nasionami czy też sadzonkami/siewkami/. Działalność ich bardzo mi przypomina sposób działania Rolfa Sieversa, który również blisko współpracuje z grupą przyjaciół tj z Andreą Braun, Jurgenem Weichrauhem i Gerhardem Reinholdem.

Odmiany wyhodowane przez Vissersa:

Eeuwige Passie

Esprit d’Amour

Midsummer Snow

Minerva

New Dreams

Peter Paul Rubens

Princesse Claire

Red Passion

Summer Candy

Sweet Blondie

Taxandria

Vesalius

Vispersun – Pochodzenie – Alissar princess of Phoenicia x Julia Child .

Vissimred

Winky Girl

Women’s Choice

Niektóre z jego róż jak np. Minerva czy Sweet Blondie możemy nabyć w firmie  *RosaPlant* . Ze strony tej firmy pochodzi również fotografia M. Vissersa.

1 komentarz do “Vissers Martin”

  1. Paczkowski napisał:

    Z zaciekawieniem przeczytałem powyższą informacje….Mam róze Peter Paul Rubens i rzeczywiście ma piękny pąk i kolor…..u mnie młody krzew i troszkę słabo się rozkrzewia ale jest podziwiana….pozdrawiam serdecznie !!!

Napisz komentarz