Red Rose Church
Na rycinach widzximy – opisywany kościół na rycinie pierwszej. Na drugiej dwór rodziny Stiegel.
Jedną z najbardziej unikalnych ceremonii / uroczystości/ w Stanach Zjednoczonych jest Festival of the red rose w Manheim.
W 1730 roku baron Heinrich Wilhelm Stiegel, pochodzących z Niemiec, osiedlił się w Lancaster County Pensylwania, gdzie zbudował hutę szkła działającą do dzisiaj , a następnie założył miasteczko które nazwał Manheim. Dobrze powodziło mu się w biznesie i gdy był u szczytu powodzenia, ufundował budowę zboru luterańskiego w 1769 roku, łącznie z dzierżawą działki gruntu z następującym zastrzeżeniem: „Jako właściciel, wymagał będę płacenia co roku, w czerwcu czynszu w postaci jednej czerwonej róży, do czasu aż zostanę całkowicie spłacony. ” Postanowienie zostało wykonane dwukrotnie i poszło w zapomnienie. Ale w roku 1892, miejscowy lekarz, JH Sieling,wpadł na pomysł by fakt ten wykorzystać jako motto unikalnego, lokalnego całodziennego festiwalu kościelnego. Tak to ustanowiono święto i potomek Stigela w osobie Johna C. Stiegela z Harrisonburga w Wirginii przybył do Mannheim w roku 1892 by w luterańskim zborze odebrać jedną czerwoną różę jako należną mu daninę. I tak oto Kongregacja Luterańskiego Kościoła płaci dług w postaci jednej czerwonej róży.
W roku 2015, był to Pan Edwin (Neil) Luter, IV, z Richmond w stanie Wirginia. Pan Luther jest dziesiątym pokoleniu potomkiem pana Stiegel i jego pierwszej żony, Elizabeth Huber. Uroczystość rozpoczęła się 14 czerwca o godzinie 9.00, mszą świętą w kościele – jakże by inaczej - The Red Rose Church .Dalej był koncert muzyki gospel i muzyki kościelnej w wykonaniu miejscowego Rose Festival Choir.
W książce Josepha Pembertona Roses their History and Cultivation z roku 1908, znajdziemy opisaną przypowieść o tym jak to pochodzący z Yorków król Edward IV ożenił się z Elizabeth, wdową po Lancasterze sir J. Grey, na znak wierności miała rokrocznie składać królowi jedną białą różę z domeny królewskiej którą otrzymała w posagu.
Jak więc widzimy musiał być to stary , dobry angielski/ anglosaski/ obyczaj sięgający wieków średnich.