Talbot House

maj2015hradec-481-viss . Z fotografią tą wiąże się zabawna historia. Mianowicie fotografując prawie cały ogród konkursowy – nie znalazłem laureatki. Fotografię wykonałem dopiero z planszy na której ogłoszono wyniki. Jak możemy to zobaczyć – nie rzuca się za bardzo w oczy.

Wielokwiatowa.

synonim – Vissimred .

Hodowca – Martin Vissers, przed rokiem 2012. Wprowadzona do obrotu handlowego w roku 2015 .

Kwiaty – czerwone do ciemno różowych, pojedyncze, średnicy 8-10cm. Kwitnienie ma cechy ciągłego.

Zapach – lekki zapach.

Krzew – wysokości do 100cm.Do nasadzeń masowych.

Liście – błyszczące, ciemno zielone, odporne na choroby grzybowe. Swą odporność odziedziczyła zapewne po Home Run .

Złota Róża Miasta Hradec Kralove za rok 2015.

Pochodzenie – /Sophie Perpetual x Maria Teresa / x Home Run .

Sto lat minęło od dramatycznych zdarzeń wiążących się z  I Wojną Światową, ale zostawiły one tak głęboki ślad  w naszej historii i kulturze, że nadal są  upamiętniane przez współczesnych. To na terenie Belgii znajduje się na 43 Gasthuisstraat w Poperinge ów Talbot House. Dom, który był  oazą chwilowego spokoju i odprężenia się dla żołnierz tej okrutnej wojny. Dziś jest  swego rodzaju żywym muzeum.

Wczesnym latem 1915 roku, pocisk niemieckiego działa wylądował w ogrodzie miejscowego mieszczanina Coevoet Camerlynck, uszkadzając przy okazji dom. Pan Camerlynck wyprowadza się, dom stoi opuszczony. Przechodzący nieopodal wielebny Phillip Clayton, postanawia urządzić w nim klub żołnierski. dom zostaję wynajęty za sumę 150 franków miesięcznie. Wielebny działa szybko i już w grudniu klub działa a wszystkich odwiedzających  wita napis.  - Wchodząc tu , zostawcie swoją szarżę. dom wyposażono z darów rodzin żołnierzy. Początkowo nosił nazwę Church House, ale jeden z księży zaproponował by nazwać go imieniem swego krewnego porucznika Gilberta Talbota, który zginął w roku 1915 w bitwie. Nazwa ta przyjęła się. Na strychu urządzono kaplicę wykorzystując np. ławki ze zniszczonych kościołów. Symbolicznym zabytkiem, który znajduje sie w kaplicy jest oryginalny drewniany krzyż z grobu G. Talbota z napisem

Lieut. GWK TALBOT
7 / RIFLE BDE
30-7-15

Z czasem rozbudowano go o sale koncertową. Po wojnie, dom wrócił do właściciela, ale ilość chętnych do zobaczenia tego domu była taka, że Camerlynk decyduje się go sprzedać.  W 1929 roku Lord Wakefield od Hythe kupił dom za £ 9200 i przekazał go do Talbot House Association.

W czasie II wojny , gdy Niemcy zajęli miasto, mieszkańcy ukryli wyposażenie domu, które później zwrócono. W roku 2003 Brytyjczycy przeprowadzili generalny remont tego obiektu. Od tego czasu obiekt gościł wielu znakomitych gości łącznie koronowanymi głowami.

 

1 komentarz do “Talbot House”

  1. Kamila Szlązkiewicz napisał:

    Ta odmiana otrzymała już swoją nazwę handlową – ‚Talbot House®’. Vissers ma szczęście do konkursu róż w Czechach, to nie pierwsza jego odmiana dostrzeżona w Hradec Kralove.

Napisz komentarz