Jack E. Christensen

family-christensen   Na fotografii , którą zapożyczyłem z jego strony/dziękuję/, widzimy bohatera artykułu wraz ze swoją rodziną.

W internecie, znajdziemy stronę  Christensena. Pisze na niej, że jest mieszkańcem Kalifornii od trzech pokoleń, jest szczęśliwie żonaty z Jean Z. Andersen od 1970 roku. Jest też ojcem córki i pięciu synów. Znajdziemy też zaskakującą informację , że od roku 1973, ma zdiagnozowane uczulenie na róże!

Jack E. Christensen to Bachelor of Science w dziedzinie botaniki, California State Polytechnic University, natomiast różami zaczął zajmować  się w firmie Armstrong od roku 1970, gdy to zastąpił odchodzącego na emeryturę H. Swima – do roku 1986 – zarówno samodzielnie jak i we współpracy z Herbertem Swimem jak  i Tomem Carruthem. Dorobił się w ten to sposób około stu odmian róż.  To dobry wynik jak na zaledwie 20 lat pracy hybrydyzerskiej.  Znalazły one uznanie rosomanes i możemy je spotkać w ogrodach na całym świecie poczynając od ogrodu różanego w Białym Domu. Prawie połowa z wyhodowanych przez niego odmian nadal jest w obrocie handlowym, mimo że od wyhodowania ostatniej odmiany upłynęło 25 lat.

To człowiek wielkiego optymizmu, napisał wiele popularnych opracowań w których próbuje przekonywać miłośników ogrodów, że z uprawy róż możemy czerpać wiele przyjemności a ich uprawa jest o wiele łatwiejsza niż się nam wydaje. Jest ciekawym prelegentem zapraszanym przez stowarzyszenia różane, chętnie bierze również udział w programach telewizyjnych.

Cechuje go ogromne zaangażowanie społeczne , zwłaszcza na polu religijnym / jest mormonem/ a w latach 1983-1987 był nawet biskupem. Nadto jest członkiem klubu rotariańskiego, jest sędzią AARS, i członkiem władz American Rose Society. To co podałem to tylko niektóre z jego rozlicznych zajęć i funkcji.
Opowiada Tom Carruth: ” Miałem zaszczyt pracować jako jego asystent w szkółkach Armstronga   od połowy 1979 do początku 1986 roku i mogę zaświadczyć, że nie jest łatwo spotkać równie hojnego mentora i nauczyciela  jak
Jack Christensen. Jest to łagodny olbrzym, człowiek z fenomenalnym okiem na dobre róże. Jego uśmiech  promieniuje na otoczenie, innymi słowy – każdy lubi Jack’a. Jego miły sposób bycia, szybko potrafi rozbroić zarówno znajomego jak i wroga, łatwo znalazł sposób do  niektórych drzwi, które wcześniej były zamknięte dla firmy Armstrong. Ralph Moore, tak bardzo ufał Jackowi , że pozwalał na wykorzystywanie do prac hodowlanych niektórych swoich odmian, które jeszcze nie były obecne na rynku. Utrzymywał dobre stosunki z Kordesami  i McGredym.

Pracę u Armstronga zaczął w roku 1970 i przez dłuższy czas pracował jako pomocnik H. Swima po prostu plewiąc róże. W roku 1972, Swim miał zawał serca i choć ozdrowiał, to już zdecydował się przejść na emeryturę. Pierwsze róże jakie zapisał na swoim koncie, to dwie miniaturki -  Heidi i Honest Abe, które to pojawiły się w handlu w roku 1978. Biorąc pod uwagę czas jaki jest potrzebny do rzetelnej oceny nowego mieszańca/5-10 lat/ , to możemy pośrednio wnioskować, że hybrydyzacją u Armstronga zajął się praktycznie zaraz po zatrudnieniu. Jak już wspomniałem , ma na swoim koncie około 100 odmian nowych róż a w tym dziewięć wspólnie z H. Swimem i sześć z T. Carruth. Jeżeli przyjrzymy się bliżej różom Christensena, to zauważymy, że najliczniejszą grupę stanowią odmiany żółte lub bliskie żółtego. Jest ich ponad 20 a w tym takie hity jak Midas Touch, Modern Magic, Gold Medal czy Henry Fonda. W Europie jednakże największą popularność  zdobyła róża Golden Wedding. W pracy hybrydyzerskiej był stały w swoich sympatiach. W zasadzie poza Love Potion, jego hodowle to wynik różnych kombinacji krzyżówek  trzech odmian rodzicielskich. Są to Angel Face, Ivory Tover i Blue Nile.

Jego dorobek został dostrzeżony i doceniony przez profesjonalny świat różany. Został najmłodszym i kilkakrotnym laureatem AARS .

Około roku 2000 przeszedł w wieku 65 lat na emeryturę i obecnie zajmuje się pracą popularyzatorską pisując do prasy lokalnej. Pracuje też nad rodzajem własnej autobiografii.

Zestawienie odmian wyhodowanych przez Christensena lub przy jego współudziale.

Almondeen
Almost Sunset
Amazon
Anita (floribunda, Christensen/Swim, 1982)
Azure Sea
Blason Sunflor  ]
Bloomin’ Easy
Blue Ribbon
Brandy ™ (hybrid tea, Swim & Christensen, 1981)
Brass Band
Bugle Boy

Camille Antoinette Gillespie
Canary Song
Candlelight ™ (hybrid tea, Swim & Christensen, 1982)
Catherine McAuley
Centenary College
Charm Bracelet
Claude Monet
Confetti (floribunda, Christensen & Swim 1980)[AROjechs]
Cricket
Crystalline ™ (hybrid tea, Carruth 1987)

Dark Knight
Dream Cloud
Eldorado
Ferris Wheel
First Lady Nancy
Fool’s Gold
Foxy Lady
Fragrant Plum
Gardens of the World
Givenchy
Gold Magic
Gold Medal
Golden Wedding
Governor’s Lady Gloria
Grand Marshall
Heidi (Miniature, Christensen
Helen Boehm
Hello Dolly
Henry Fonda
Holy Toledo
Honest Abe
Hopscotch  ]
Hotline
Inferno
Ita Buttrose
Jennifer Hart
Joshua Bradley
Katherine Loker (Floribunda, Christensen Swim, 1978)

Lagerfeld
Lanvin[AROlemo]
Lavender Mist
Little Red Devil
Love Potion
Lucille Ball
Mary MacKillop
Michelle Joy
Midas Touch
Mint Julep
Miss Liberté
Misty Delight
Mon Cheri
Morning Sun
New Peace
Orange Juice[AROraju]
Orange Splash
Origami
Park Place
Patsy Cline
Paul Gauguin
Peppermint Twist
Pink Lemonade
Plum Crazy
Polo Club
Purple Tiger

Punch
Quicksilver
Rainbow Warrior
Rodeo Drive
Show Off
Silk Hat
Silver Anniversary
Silverado
Simply Wonderful
South Pacific
Spring Fever
Strawberry Fayre
Sundial

Tiger Tail
Tutti-Frutti
Tuxedo
VValerie Swane
VVelvet Mist
Vivacious Dianne
Voodoo
Waikiki
White Lightnin
Yellow Jacket

Napisz komentarz