American Banner

american-banner-1880 american-banner

Chromolitografia z Gallica Biblioteque Numerique – Journal des Roses , oraz Dictionnaire des roses 1885 Maxa Singera .

Herbatnia .

Hodowca – jest to sport wyselekcjonowany przez George’a Cartwright z Dedham Mass. USA w roku  1877 a wprowadzona na rynek została w dwa lata później przez  Petera Hendersona.

Kwiaty – była to swego rodzaju sensacja , nowość,  ponieważ jej karminowe płatki pomalowane zostały przez przyrodę białymi paskami. Co ciekawe owe striped/paski/ były jedynie na płatkach zewnętrznych. Dlatego jak pisze Mrs, M.D.Wellcome w swoim szkicu an Essay on Roses, wydanym w roku 1881  – bardziej atrakcyjnie prezentowała się w stadium pąka. Otwarty kwiat nie prezentował sobą już nic nadzwyczajnego.

Liście – małe, skórzaste.

Pochodzenie – sport od Bon Silene.

Niestety, wypada żałować iż odmiany tej już nie zobaczymy w ogrodach.

 

1 komentarz do “American Banner”

 1. Kurek Tadeusz napisał:

  Takie znalazłem uzupełnienie w nr. 20 Ogrodnika Polskiego” z 1880 r.

  — American Banner (Bandera amerykańska). Powyższą nazwę nosi pierwsza prążkowana, otrzymana przez Blis et Sons herbatnia ró‐
  ża. Henderson z Nowego-Yersy (Newjersy) w Ameryce, opisuje ją w następujący sposób: „Posiadam bardzo cenną nową herbatnią różę.
  Pochodzi ona od róży „Bon Silene,“ mającej kwiat zabarwiony karminowo, uprawianej na wielką skalę dla kwiatu w zimie. „American Banner“ ma kwiaty z czysto-białemi i karminowo-czerwonemi prążka‐
  mi, podobne do prążkowanych goździków albo tulipanów. Liść wązki, twardy, nie mający żadnego podobieństwa z liściem odmiany od której pochodzi. Te własności dają rękojmię, że nowa róża nie powróci do pierwotnej. Hodowałem je rozmaitemi sposobami, szczepiłem i sadzonkowałem; we wszystkich jednak wypadkach w przeciągu roku dawała kwiaty jednostajnie prążkowane.“ Opis Hendersona miał miejsce w jesieni zeszłego roku. W tym roku H. Schultheis hodowca róż w Erfurcie potwierdza powyższe sprawozdanie, dodając ze swej strony, że dla obfitego kwitnienia i piękności zabarwienia, zasługuje „American Banner“ na powszechną hodowlę. Wzrost rośliny po części pnący, jest silny. Gałęzie mocno kolczaste, pojedyncze kolce zagięte są w tył; drzewo i kolce są barwy ciemno-czerwonej, kolor liści ciemno-zielony, na młodych pędach prawie czerwony.
  Podłużnie ukształtowane kwiaty pojawiają się po 4—5 na końcach długich gałązek. Barwa zupełnie pełnych kwiatów jest karminowo -czerwona z wązkiemi białemi prążkami. Uszlachetnione na polnej róży (Rosa canina) udają się bardzo dobrze. Cena dotychczas jest wysoka; wynosi za egzemplarz 15 marek. B.Z.

Napisz komentarz