Petrovic Radoslaw

petrovic

Urodzony 2 listopada roku 1960 na Dorcolu w samym centrum Belgradu.Miłośnik hard rocka.Przepracował tu dwadzieścia lat jako stomatolog.
W roku 1994 wyprowadza się z Belgradu do Vrein pod górą Avala 23 km od  Belgradu , miejscowości gdzie mieszkała jego rodzina. Zawsze kochałem róże a moją pierwszą odmianą, którą posadziłem była odmiana Othello Austina. Potem było ich więcej i więcej. Na 15 akrach, prowadzi produkcję róż. Jego sadzonki są bardzo wysokiej jakości, przewyższającej  jakością to co możemy spotkać w supermarketach. Jest tam również jedna z najpiękniejszych i największych kolekcji rzadkich starych róż na świecie. Zawiera  2600 odmian i ciągle się powiększa,w tym również nowoczesne jak np. 200 odmian  róż  Davida Austina. Kolekcja zgromadzona jest na powierzchni jednego hektara i jest otwarta do zwiedzania. Rosarium to jest ciągle  w trakcie tworzenia.
Przez swoje dokonania jest bardzo ceniony w świecie różanym i stał się znany bardziej w świecie niż u siebie w Serbii. Dziś produkuje 30 do 35 tysięcy sadzonek rocznie w 600-900 odmianach. Jego klienci pochodzą z całego świata. Ma też swoich klientów w Polsce. Sam , osobiście zaprasza do składania zmówień drogą meilową.

Jak opowiada w wywiadzie dla miejscowego pisma, dostał ofertę produkcji 250 000 sadzonek rocznie dla Anglii ale to wymaga zakupienia sporo ziemi a poza tym choć kocha róże i pracę, to możliwość wzbogacenia się nie jest dla niego najważniejsza.
W Serbii są świetne warunki uprawy dla róż. Krzew róży tu zastępuje dwa albo i trzy  w Anglii , ale pomimo tego, że kwiaty są piękniejsze i większe, to ze względu na palące słońce południa kwiaty żyją wprawdzie intensywniej ale o wiele krócej  -  2-3 dni.
Jak każdy prawie rasowy rosarianin próbuje swoich sił w hybrydyzacji. Z tego co wiem ma na swoim koncie cztery odmiany:

Prince Paul Of Yugoslavie -  mały klimber .

Princess Olga of Yugoslavia, krzewiasta

Catherine Oxenberg, – krzewiasta

Odilia Dorothee Baronesse van Boetzelaer,- klimber

 

Wyhodował też interesującą czerwoną róże o wybitnym zapachu. D.Austin zainteresował się tą odmianą z zamiarem przeniesienia tego zapachu do swoich kreacji.
Cechuje go duże zacięcie społecznikowskie.
Założył Królewskie  Towarzystwo Miłośników Róż Serbii, którego jest prezesem. Jest więc członkiem Rose Hall of Fame.
Sponsoruje nadto tysiącami sadzonek róż,  rosarium przy zamku królewskim dla rodziny królewskiej Jego Królewskiej Wysokości księcia Aleksandra II.

Jest miłym , bezpośrednim człowiekiem . Na moją meilową prośbę o krótką biografię zareagował natychmiast przesyłając niezbędne dane.

1 komentarz do “Petrovic Radoslaw”

  1. U.Trętowska napisał:

    „Jego sadzonki są bardzo wysokiej jakości”
    Na pewno chodzi o tego samego Pertovica?
    Niektóre jego sadzonki mają pędy cieńsze niż ołówek!
    Nie odmawiam różnorodności w odmianach, bo jest to jedna z najbogatszych w nie szkółek, ale z tą jakością to bym polemizowała. Zresztą nie tylko ja. Któregoś roku wypadło mi 5 sztuk. Nie mówi się o tym, bo krzewy są stosunkowo tanie, a i upominanie się aż w Serbii to dla niektórych zawracanie sobie głowy.

Napisz komentarz