Eclair

eclair2

eclair Wszystkie fotografie – przez uprzejmość  Pani Urszula Trętowska.

Remontantka.

Synonim – Gartendirektor Lauche.

Hodowca – Francois Lacharme , rok 1883.

eclair3 eclair_0 eclar

Kwiaty – czerwone o pięknej , głębokiej czerwieni jaką może mieć tylko potomek General Jacqueminot , ćwierćrozetowe średnicy 8-9 cm, złożone z 30-40 płatków. Przy przekwitaniu mają tendencję do przybierania czarnych odcieni. Szczyt kwitnienia u tej odmiany przypada na czerwiec.Autorka fotografii , Pani Urszula Trętowska, twierdzi, że to wspaniała odmiana, której urok fotografie oddają jedynie w części.

eclair-1889-4  Chromolitografia z Gallica Biblioteque Numerique – Journal des Roses .

Zapach – umiarkowany.

Krzew – nieodrodna remontantka o nieco rozlazłym pokroju i praktycznie bezkolcowych pędach które niekontrolowane i nieprzyginane szybko przybierają maniery klimbera.

Liście – duże ale skąpo rozmieszczone na pędach, ciemno zielone, błyszczące.

Pochodzenie – siewka General Jacqueminot.

W książce Petera Bealesa Passion for roses, na stronie 93, znalazłem takie oto zdanie – „Piękność ta została uratowana w zasadzie w ostatniej chwili i uratowana na skraju zapomnienia przez Panią Mrs Margaret Wray z Langport późnym latem 1980. Przesłała ją mi , dzięki czemu mogłem ponownie przywrócić ją do obrotu handlowego.” Nie znalazłem jednakże potwierdzenia tego faktu w innym źródle. Za pośrednie potwierdzenie słów Bealesa możemy uznać fakt , że najstarsze fotografie na HMF pochodzą z roku 2005.

Napisz komentarz