Captain George C. Thomas

captain-george-thomas Captain George C. Thomas Jr. (1873 1932),to jeden z najbardziej dynamicznych amerykańskich rosarian z początku XX wieku. Człowiek o szerokich zainteresowaniach. Ale przede wszystkim był żołnierzem  z ochotniczego zaciągu . Walczył we Francji jako pilot w Amerykańskim Korpusie Ekspedycyjnym. Prowadził wówczas nowatorskie działania jakimi były wówczas  bombardowania lotnicze. Możemy powiedzieć, że cudem przeżył trzy katastrofy lotnicze. Stopień kapitana którego się dosłużył „przyrósł ” tak do niego, że stał się jego imieniem na resztę życia.

Po powrocie do Stanów Zjednoczonych, zajmuje się bardziej prozaicznymi zajęciami. Projektuje pola golfowe i gra w golfa, zaprojektował pole dla Riviera Country Club tak doskonale, że przetrwało do dziś bez zmian. Dalej,uprawia wędkarstwo morskie, zajmuje się hodowlą psów rasowych. No, ale piszemy o nim głównie dlatego, że jego pasją była hodowla róż.

Ten syn wybitnego, filadelfijskiego finansisty, żeni się równie udanie ze sportsmenką Ednah Rige i mają dwoje dzieci – George i Josephine i aż dziw bierze jak znajdował jeszcze czas dla rodziny skoro był nadto autorem dwu ważnych książek o różach a nadto jeszcze o projektowaniu pól golfowych i wędkarstwie morskim.Te pozycje o różach to: „The Practical book of outdoor rose growing ” oraz  „Roses For  All American Climates”.

Mieszka w posiadłości Bloomfield w Chestnut Hill, gdzie to poczynając od roku 1912, wyhodował wszystkie róże , które zawierają w nazwie Bloomfield. W tej wczesnej fazie swojej twórczości korzysta głównie z dorobku Pembertona i jego mieszańców piżmowych. Potem przeprowadza się z rodziną do Beverly Hills w Kalifornii, gdyż uznał, że jest tam optymalny klimat do hodowli róż. Na swoim rancho Ednada, w swoich prywatnych ogrodach, zakłada jedną z największych na świecie kolekcji róż składającą się z ponad półtora tysiąca odmian. Nie wspominam tu o kolekcjach innych roślin. Z hodowli róż nie czerpał żadnych profitów a wszystkie dochody jakie z tego tytułu uzyskiwał przeznaczał na działalność towarzystw różanych.

Umiera w wieku 58 lat na atak serca a pochowany został w swojej ukochanej Filadefii. Rancho zostaje podzielone i wspaniała kolekcja róż z której tak był dumny, ulega rozproszeniu. Sam wyhodował ponad 60 odmian róż. Najbardziej interesowały go róże pnące a dążył do wyhodowania odmian odpornych/ odpornych w warunkach Filadelfii/ i stale kwitnących. Jego credo hodowlane najpełniej wyraża róża Captain Thomas, której nadał swe nazwisko. Prosta, elegancka a jednocześnie pełna wyrafinowanego smaku jakim sam się charakteryzował.

Jeff Wyckoff , w książce the Suinstable  Rose Garden, na stronie 263 tak pisze:” George C. Thomas, może się poszczycić  większą liczbą uprawianych róż / w USA/niż jakikolwiek inny hybrydyzer, ale ponad 90%  z tych róż, to Dr. Huey, który ma ogromny wigor i rozrasta się jak pędy z podkładki po zabitej przez mróz róży.Co ciekawe to to, że ponad połowie z  60 wyhodowanych przez siebie róż nadał nazwę  zawierająca wyraz Bloomfield a 10 z nich to mieszańce piżmowe.” Dodajmy tu, że  Thomas chętnie korzystał z dorobku hodowlanego Josepha Pembertona, którego bardzo cenił. Z mieszańca piżmowego Danae aż sześciokrotnie, ale też np, z Pax.

Kapitan Thomas jest klasą samą dla siebie, heroiczną postacią której rozmach niejednokrotnie przekraczał ramy jakie przeznaczyło mu życie.

Róże wyhodowane przez Thomasa:

Bishop Darlington
Bloomfield Abundance
Bloomfield Acrobat
Bloomfield Advance
Bloomfield Beauty
Bloomfield Beverly
Bloomfield Brilliant
Bloomfield Comet
Bloomfield Completeness
Bloomfield Courage
Bloomfield Culmination
Bloomfield Dainty
Bloomfield Dawn
Bloomfield Decoration
Bloomfield Discovery
Bloomfield Dream
Bloomfield Experiment
Bloomfield Exquisite
Bloomfield Fascination
Bloomfield Favorite
Bloomfield Flame
Bloomfield Flash
Bloomfield Giant
Bloomfield Gipsy

Bloomfield Gold
Bloomfield Ivory
Bloomfield Lustre
Bloomfield Magic
Bloomfield Mystery
Bloomfield Perfection
Bloomfield Perpetual
Bloomfield Progress
Bloomfield Quakeress
Bloomfield Rocket
Bloomfield Rose
Bloomfield Ruby
Bloomfield Simplicity
Bloomfield Southland
Bloomfield Star
Bloomfield Success
Bloomfield Vanity
Bloomfield Velvet
Bloomfield Victory
Bloomfield Volcano

Ednah Thomas
Golden Bronze
Harvest Time
Lady Eleanore
Margaret Anderson
Mayor Baker
Mrs. Alma Baker
Mrs. Dudley Fulton
Mrs. George C. Thomas
Mrs. Richard Schweppe
Rose Anne
Sophie Thomas
Sungold
Victoria Harrington
W. Freeland Kendrick

Napisz komentarz