Abbatiale de Pontigny

abbatiale-de-pontigny Fotografie – przez uprzejmość  Pani Urszula Trętowska.

Floribunda. Mieszaniec międzygatunkowy.

Hodowca – - Szkółki Orard, rok 2012.

Kwiat – pastelowo różowy. Kwiaty średnicy 7-9 cm, złożone z około 40płatków.

Zapach – lekko pachnąca.

Krzew – wysokości 80 cm.

Liście – ciemno zielone, błyszczące.

Pochodzenie -

Na stronach szkółki Rosa Plant, w której możemy kupić tą odmianę – znajdziemy taki oto opis.

Nowa odmiana z kolekcji Orarda, doskonała róża rabatowa osiągająca około 80 cm wysokości. Od maja do pierwszych mrozów obsypuje się tysiącem pastelowo-różowych kwiatów. Płatki jaśnieją ku środkowi co daje niezwykle atrakcyjny wygląd. Kwiaty są pełne, lekko spłaszczone. Odporne na deszcz i wysokie temperatury.

Róża zdrowa, o ciemnych, błyszczących liściach. Niezwykle dekoracyjna nowość na naszym rynku.

Pontigny, to dawny klasztor zakonu cystersów . Założony w 1114 , na północy Burgundii
Jego sława pochodzi ze względu na jego rangę w Zakonie , prestiż jego protektorów i   znamienitych gości, znaczenie wspólnoty i mienia, a także bogatego dziedzictwa jego biblioteki i  architektury. Jest to  dziś największy kościół cystersów na świecie

Z wywiadu umieszczonego na stronie internetowej Lyonne.fr.

To Pani Arlette Maillard ze stowarzyszenie Potigny, wpadła w roku 2011 na pomysł by przypadającą na rok 2014 dziewięć setną rocznicę klasztoru  w Pontigny uczcić różą. Kwiat ten, zgodnie z jej pomysłem, wzbogaciłby  istniejący ogród różany opactwa. Pomysł został zaakceptowany. W tej sprawie Stowarzyszenie zwróciło się do francuskich hodowców i w rezultacie wybrano pomysł Orarda. Nazwę zarejestrowano jako znak towarowy. Chrzest róży miał miejsce 8 czerwca 2014 podczas inauguracji dni Potigny a matką chrzestną była właśnie Arlette Maillard. Informacja wg. Martine Fromonot.

Napisz komentarz