Gottfried Keller

gottfried-keller Chromolitografia z Rosen Zeitung

Pernetiana, Mieszaniec foetidy.

Synonim – Henrich Keller .

Hodowca – Dr. Franz Hermann Muller z Weingarten, rok 1894. Najbardziej znany rosomanes z wyhodowania  róży Conrad Ferdinand Meyer. Jednakże jak opowiemy o tym dalej, jego dokonania były o wiele bardziej daleko idące.

Kwiaty  w zasadzie pojedyncze, ułożone w dwu okółkach , złożone z nie więcej jak 10 płatków. Kolorystyka , jak to już przywykliśmy u pernetian to zadziwiająca mieszanka, różowego,  pomarańczowego i żółtego. Praktycznie nie tylko każdy egzemplarz, ale  i każdy kwiat ma niepowtarzalny mix kolorystyczny. Róża ta, zapowiadała europejskie mieszańce o kwitnieniu o charakterze ciągłym.

Zapach – umiarkowany.

Krzew – krzewiasty, o pokroju wyprostowanym, wysokości do 150 cm.

Liście -

Pochodzenie - /Madame Berard x Persian Yellow/ x [Pierre Notting x Madame Berard] x Persian Yellow. Gotfried Keller użyty został później  przez Poulsena do stworzenie Poulsen’s Yellow.

Praca jaką wykonał przy tej krzyżówce dr. Muller musi budzić nasz szacunek. Niestety, Pernet ze swoją Soleil D’Or  – tak bardzo podobną- był nieco szybszy i cała sława, trochę niezasłużenie, to jemu przypadła. Mam wrażenie , że Muller niezbyt dbał o swoje dokonania i potrafił swoje czasami niezwykle oryginalne krzyżówki sprzedawać np. jak dla Gravereaux hurtowo. Podobnie wówczas postępował Geschwind. Byli to ludzie, których bardziej interesowało podejmowanie, nowych, ciekawych wyzwań hodowlanych niż sukces komercyjny.

Podczas gdy złote słońce wschodziło dla Josepha Perneta-Duchera we Francji, ktoś inny w Niemczech próbował zrobić  dokładnie to samo, ale z mniejszym powodzeniem. Herr Doktor Franz Muller z Weingarten używał także Persian Yellow, i on także wyprowadził z niej hybrydę którą nazwał Gottfried Keller. Tyle tylko, że różę którą w ten sposób otrzymał, trudno nazwać mieszańcem herbatnim. Cały świat   różany w tym czasie był zafascynowany Soleil d’Or. Jednak róża ta jest o tyle ważna,gdyż świadczy nam,  że nie tylko Pernet Ducher  wpadł na pomysł użycia Persian Yellow. Idea ta nie była obca również Mullerowi. Przystąpił do wykonania tego zadania w sposób następujący: Najpierw dokonał krzyżówki Madame Berard z Persian Yellow a otrzymaną w ten sposób siewkę  zapylił pyłkiem innej nienazwanej siewki będącej krzyżówką  Pierre Notting i Madame Berard a otrzymaną w ten sposób siewkę zapylił powtórnie pyłkiem Persian Yellow. Wyprzedził więc dokonania Pernet Duchera o dobrych parę lat. Ale ponieważ jak już wspomniałem pochłonięty pracą zaniedbał marketing, splendor cały spadł na konkurenta. Jest jeszcze inny powód dla którego Pernet Ducher wyprzedził Mullera. Otóż spóźniał się z pokazaniem jej całemu światu bo Gottfried Keller sprawiał pewne problemy w namnażaniu. Gdy w końcu pojawia się w roku 1902 na rynku, sława Soleil d’Or jest tak wielka , że wkrótce świat zapomniał o pracy Mullera.

 

1 komentarz do “Gottfried Keller”

  1. kralka napisał:

    Tak też i ja myślę dlatego budzą wciąż mój szacunek i prawdziwą sympatię….
    Odmianę ‚Gottfried Keller’ miałam w swoich rękach ale w nie najlepszej kondycji przyszła od Schultheisa i niestety przepadła. Swego czasu długo jej szukałam a teraz nie wiem czy jednak chciałabym ją.
    Dr.Muller jest autorem przepięknej i odpornej rugosy ‚Thusnelda’ ( odpornej mimo swoich powiedziałabym arystokratycznych genów )

Napisz komentarz