Rinascimento

rinascimento rinascimento2 rinascimento3

rinascimento4  Fotografie – Marian Sołtys w kolekcji Barni Pistoia 2014.

Krzewiasta.

Synonim – Renaissance,

Hodowca – Anna Medici Barni, rok 1989.

Kwiaty – kremowo różowe w karminowe paski. Kwiaty średnicy około 9cm, złożone z 15-20 płatków. Jak pisze Quest Ritson, była to najlepsza róża /striped/o biało czerwonym paskowaniu na świecie, kiedy to została w 1989 roku wprowadzona do obrotu. W roku 1990  w Monza otrzymała tytuł najlepszej włoskiej róży.

Mimo upływu wielu lat od jej wyhodowania, Renaissance  jest nadal ważnym punktem odniesienia dla innych rodów róż rodziny Barni, takich jak „Rosita Missoni” (1999), tego mieszańca herbatniego, w którym, po latach krzyżowania, w końcu uzyskano  szczęśliwe połączenie koloru  żółtego i czerwonego.

Zapach – silny zapach

Krzew – wysokości 110 – 130 cm.

Liście duże, półmatowe.

Pochodzenie  – Tego dokładnie nie wiemy. Intuicyjnie , patrząc po wyglądzie jej kwiatów moglibyśmy sugerować udział Variegata di Bologna, ale to mylny trop. Że tak powiem sprawcą pasków u tej odmiany, jest miniaturka Ralpha Moore - Stars N’Striped .

Firma RosaPlant, gdzie możemy ją nabyć, tak ją zachwala: „Niezwykła, krzaczasta odmiana z 1989 roku. Wielokrotnie nagrodzona, w 1990 roku otrzymała nagrodę dla najlepszej róży włoskiej w konkursie ‚Contest of Monza’. Wybrana również najlepszą różą roku 1990. Urocze kwiaty w w kolorze różu pokrytego intrygującymi biało-srebrnymi smugami. Kwiaty obdarzone silnym zapachem. Odmiana obficie kwitnąca, pełna wigoru. Niezwykła ciekawostka osiągająca do 130 cm wysokości. Doskonale komponuje się z  niższymi bylinami kwitnącymi w odcieniach fioletu, które zjawiskowo eksponują jej kwiaty.”

Na facebook możemy jeszcze przeczytać taką oto pochwałę: ’Rinascimento’ to ciekawa róża w włoskiej hodowli z 1989 roku. Wyhodowana przez Annę Medici Barni. Trudno jej nie zauważyć w chwili kwitnienia! Kremowo białe płatki pokryte są nieregularnymi smugami w barwach czerwieni i różu. Różnią się ogromnie od znanej serii „paskowców” Delbarda! Zdecydowanie warta uwagi, bardzo oryginalna róża. I chociaż jak wszystkie nowoczesne róże z barwnymi smugami wymaga lepszego okrycia na zimę, to dla jej uroczych kwiatów warto jej to zapewnić!

W roku 2015 ukazała sie książka Andrew Hornunga  Le Rose Italiene a w niej na stronie 197 czytamy:

„Rinascimento”, imponujący krzew okryty kwiatami w  truskawkowej czerwieni i śmietanie  to interesujące połączenie smug i czerwonych szkiców na białym tle. ] Jego kwiaty, o delikatnym zapachu, są zgrupowane w gromady,  do sześciu, wspartych na łodygach dobrze uzbrojonych w ciernie o ciemnozielonych liściach w kształcie serca. W tym samym gronie nie ma dwóch identycznych kwiatów  a całość, zwłaszcza gdy są sadzone w grupach po trzy lub cztery krzewy – wygląda jak wielka kolorowa chmura.Być może to właśnie sukces jej  przypisany   zainspirował  rodzinę do wyhodowania większej ilości pstrokatych odmian.”

I jeszcze jedno pytanie. Cóż znaczy owo barwne włoskie słowo rinascimento? To proszę państwa zwykły polski renesans.

Napisz komentarz