R rugosa superba Scabrosa

rosa-moyesii-superba.jpg

scabrosa  Fotografie – Marian Sołtys w kolekcji Barni Pistoia 2014. i Mainau 2009.

Rugosa.

Synonimy – Rosa rugosa rubra ‚Scabrosa’, Rosa rugosa ‚Scabrosa,  Rosa rugosa Superba, Rugosa Superba .

Hodowca – wywodzi się ze szkółek Harknessów, lata pięćdziesiąte.

Kwiaty – W zasadzie to niczym się nie różni od tysięcy innych rugos poza tym że ma wyraźnie większe kwiaty, do 12 cm średnicy,  i chyba również większe owoce. Jej fioletowo różowe kwiaty są ciemniejsze po rozwinięciu się a potem wyraźnie jaśnieją.

Zapach – pachnąca

Krzew – wysokości do 180 cm. Jeden z najlepszych żywopłotów róż, jakie widziałem, pochodzi z „Scabrosa”a zasadzony jest z przodu ogrodów Royal National Rose Society.

Pochodzenie – Jack Harkness , miał powiedzieć, że nikt nie wie jak się znalazła w szkółce. Zauważono jedynie, że jej kwiaty z jaskrawymi pylnikami świeciły z daleka jak żarówki a owoce przyciągały zimą ptactwo. I dalej pełen zachwytów: Wspaniały krzew, najbardziej powtarzalny z Rugos, ze wszystkimi ich zaletami jak zdrowe liście i piękny zapach. Rośliny są  , szerokie, wcześnie przyoblekają się  w liście. Miałem jeden krzew w ogrodzie w poprzednim domu, który  zakwitł już w  wielkanocną sobotę w kwietniu i kontynuował kwitnienie nie tracąc ani dnia  aż do września. I dalej – Nie wiem skąd się wzięło jej imię, i kto go wymyślił , ale nie podoba mi się ono. Roses – str. 238.

 

Napisz komentarz