Le Reve

la-reve la-reve2

la-reve3  Fototgrafie – Marian Sołtys w Roseto Botanico w Cavriglia 2014.

Mieszaniec herbatni, mieszaniec róży foetida.

Hodowca Joseph Pernet Ducher, rok 1903 .

Kwiaty – złoto żółte, średnicy około 12 cm, złożone z 15 płatków.Kwitnie bardzo wcześnie i w zasadzie nie powtarza kwitnienia.

Zapach – pachnąca

Krzew – to wielka roślina o pokrytych czerwonawą korą pędach dorastających nawet do 5 m długości. Jest mrozoodporna .

Liście – podatne na czarną plamistość

Pochodzenie – Souvenir de Madame Eugene Verdier x  r. Foetida. Z tej samej krzyżówki mamy jeszcze jedną różę Pernet Duchera – kto wie czy nie ładniejsza – tj. Lawrence Johnston .

 

1 komentarz do “Le Reve”

  1. Kurek Tadeusz napisał:

    Pan inż. Karol Wizner w Informatorze Polskiego Towarzystwa Miłośników Róż z 1973 roku pisze o tej róży m.in.
    „Le Reve, wyhodowana przez słynnego Perneta-Duchera w 1923 roku (…) krzew ten jest w naszych warunkach klimatycznych zupełnie odporny na mrozy (wytrzymuje do -30 st.C) oraz kwitnie niesłychanie obficie i nadzwyczaj wcześnie, kiedy inne róże zdążyły się dopiero wystroić w swoje zielone suknie i przypiąć doń ledwie widoczne pąki. (…) Każdy, kto ją widział w pełnej wiosennej gali świetnie błyszczącego, złotożółtego kwiecia, długo nie zapomni jej niepospolitych wdzięków. (…) Kwiaty imponują intensywnością i trwałością barwy, a także specyficznym, zupełnie odrębnym zapachem. (…) Le Reve ma jednak i swoje wady: nie powtarza kwitnienia i wykazuje podatność na czarną plamistość liści, chorobę typową dla gatunku R. foetida Herrm. Warto jednak potrudzić się nieco przy zwalczaniu tej choroby, aby cieszyć się urokami tej odmiany.
    Mimo swoich 50-ciu lat, w dalszym ciągu znajduje się w asortymentach czołowych szkółek europejskich, co zawdzięcza swoim przymiotom. W naszych szkółkach jest już rzadkością. W ten sposób Marzenie (Le Reve = po francusku – marzenie) jest naprawdę marzeniem. Niniejsza notatka, przypadająca na 50-lecie, niech będzie przypomnieniem i pochwałą jej walorów i wdzięków, a dla miłośników „różanych oryginalności” zachętą do jej poznania.

    maj 1973 rok.

Napisz komentarz