Eddie’s Jewel

eddies-jewel2 eddies-jewel

W zasadzie , ortodoksyjnie patrząc, jest to rodzaj floribundy a ściślej jest to mieszaniec floribundy, ale ponieważ takowa kategoria nie występuje, praktycznie będzie nazwać ją mieszańcem r.moyesii.

eddies-jewel4

eddies-jewel3  Fotografie – Marian Sołtys w Roseto Botanico Cavriglia rok 2014.

Hodowca – J.H.Eddie z Kanady w roku 1962.

Kwiaty czerwone, pojedyncze, średnicy do 9 cm. Kwitnie z wielkim entuzjazmem i zachowała, po floribundzie cząstkową zdolność powtarzania kwitnienia. Kwiaty często rozświetlane są białą strzałką biegnącą przez płatek do jego centrum. Zakłada ładne ozdobne owoce, ale nie każdy kwiat je tworzy.

Zapach – umiarkowany.

Krzew – jest to rosła roślina przekraczająca wysokość 2 m. o pędach suto zaopatrzonych w czerwono zabarwione kolce. Może być prowadzona jako klimber. Jest to interesująca propozycja ogrodowa, pięknie i obficie kwitnąca, odporna na choroby , ale niestety jej mrozoodporność jest niepewna.

Liście – ciemno zielone, matowe.

Podsumowując: jest to doskonała róża, którą od dawna kochają cognoscenti/wymagający koneserzy/i powinna być znacznie bardziej znana i szerzej uprawiana.

Pochodzenie - Donald Prior x hybrid r.moyesii.

1 komentarz do “Eddie’s Jewel”

  1. Jacek napisał:

    Nominowana do tytułu róży roku 2015 przez Szwedzkie Towarzystwo Różane. Odporna na mróz do szwedzkiej strefy 5. To znacząco na północ od Sztokholmu.

Napisz komentarz