Proll Thomas

proll-roger-gloszat-wilhelm-alexander-kordes Na fotografii tej, pochodzącej ze strony Gartenfreunde.de – widzimy  Thomasa Prolla – ten w kapeluszu oraz Wilhelma Aleksandra Kordesa – pierwszy z lewej.

Thomas Proll – urodzony 26 marca, 1967 w Barmstedt. Aktualnie jest  / na rok 2014/ kierownikiem sekcji hodowli nowych odmian hodowli w firmie W. Kordes / Sons. Do firmy trafił jako inżynier ogrodnictwa w roku 1996, gdy to ukończył Uniwersytet nauk ogrodniczych w Hanowerze.

Jest autorem wielu książek o tematyce ogrodniczej np: „Róże. Magia królowej”, Porady eksperta. Róże. Jego wykłady są bardzo popularne w branży różanej w kraju i za granicą.

Thomas Proll, kierownik sekcji hodowlanej, opisuje swoje cele w następujący sposób: „Z naszej wiedzy wynika, że decydujące w hodowli nowych odmian  są czynniki dziedziczne wynikające z genealogii. To decyduje o naszych sukcesach, a także to, że program hodowlany firmy Kordes jest jednym z największych programów hodowlanych na świecie. Staramy się   Kordesów hodować róże  zdrowe, dające obfite kwitnienie i dobrą odporność na choroby grzybowe w różnych warunkach klimatycznych”. Oczywiście sformułowanie to jest dyplomatycznie mętne, jednakże ta nowa filozofia hodowli wieńczona jest pasmami sukcesu rok po roku. Po otrzymaniu 5 nagród ADR w 2006 roku, firma Kordes wywołała  sensację w 2007 roku, kiedy dla 7 z 14 nowych odmian, wręczono nagrody dla tego  hodowcy . Były to ; Jasmina, Laguna, Kosmos,, Sunstar i inne.  Ponad 1500 odmian zostało przetestowanych w badaniach ADR do tej pory. Ze 155 odmian róż z certyfikatem  ADR, 55 z nich pochodzi z pracy hodowlanej w firmie Kordes.

Róże wyhodowane przez Thomasa Prolla.

Gartenfreund

Knysna

Milano

Pink Flower Circus

Portoroż

Rose de Tolbiac

Sonnenwelt .

Z całą pewnością to nie są wszystkie odmiany wyhodowana przez Prolla. Hodowca ten dopiero od niedawna wychodzi z cienia i podobnie jak w przypadku Jacque Muchotte z firmy Meilland  dopiero o nim więcej usłyszymy, gdyż nie wątpię , że wiele z jego odmian figuruje, póki co, jako wyhodowane w firmie W. Kordes & Sons.

I proszę co to się narobiło. W firmie Kordes, za nowe hodowle odpowiada T. Proll, w firmie Meilland – J. Muchotte – w firmie Tanatau – Evers a u Poulsena małżeństwo Olesenowie.

I jeszcze uwaga innego rodzaju. Jest to 5001 wpis na tym blogu. 22 sierpień 2014, po sześciu latach pracy.

Marian Sołtys

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.