Gartenfreund

gartenfreund_0   Fotografia pochodzi ze strony madryckiego konkursu różanego.

Floribunda.

Synonim – Flamingo Kolorscape.

Hodowca – Thomas Proll, rok 2001. Odmiana ta poddana była 12 letniemu cyklowi obserwacyjnemu nim wreszcie zdecydowano o dopuszczeniu je do obrotu handlowego w roku 2013.

Kwiaty – ciemno różowe, średnicy 5-6 cm , złożone z około 15 płatków.

Zapach -

Krzew – o pokroju wyprostowanym, wysokości około 70 cm.

Liście -

Pochodzenie – nie jest ujawnione, wiemy tylko, że jest to siostrzana siewka odmiany Milano .

gartenfreund Na fotografii – moment chrztu róży.

W letnie, gorące południe roku 2013 na odbywającym się właśnie międzynarodowym show ogrodniczym w Hamburgu, w towarzystwie Wilhelma Alexandra Kordesa i Thomasa Prolla , odbył się chrzest tej róży. Ochszczona została wodą z rzeki Wezery. Minęło 12 lat obserwacji na polu testowym, gdy to firma zdecydowała się nadać jej imię i dać do obrotu handlowego. Jak stwierdził hodowca, dedykując tą odmianę miłośnikom ogrodów, reprezentowanych przez pismo i portal internetowy „Gartenfreund”  z których większość poważnie traktuję kwestie upraw ekologicznych – z odmianą tą nie powinno być problemów w uprawie a jej zdrowe liście nie będą wymagały oprysków. Również jej intensywnie różowy kwiat jest odporny tak na deszcze jak i silną operację słoneczną. Odmiana ta uzyskała równiez certyfikat jakości ADR.

proll-roger-gloszat-wilhelm-alexander-kordes Pierwszy od lewej to Wilhelm Aleksander Kordes, a pierwszy od prawej to Thomas Proll , hodowca tej odmiany. Obecnie odpowiada on za dział hodowli w firmie W.Kordes & Sons.

Fotografie pochodzą ze strony Gartenfreunde .de.  Przepraszam, że nie pytałem o zgodę na wykorzystanie fotografii, mam nadzieję, że nie będziecie mi tego mieli za złe.

Napisz komentarz