Peggy Rockefeler Rose Garden

all-the-rage

Picture 1 of 208

W 1916 roku wybitny architekt krajobrazu , Pani Beatrix Farrand zaprojektowała różankę do Ogrodu Botanicznego w Nowym Jorku. Trójkątny układ ogrodu, pani Farrand, najmodniejszy podówczas architekt krajobrazu, idealnie wpasowała w istniejący teren.   Jej projekt został zrealizowany jednak jedynie częściowo, ale w 1988 roku dzięki hojnemu darczyńcy, Davidowi Rockefellerowi ogród został odrestaurowany i zostały zakończone wcześniej zaplanowane rozwiązania. Ten odnowiony ogród został nazwany na cześć Pani Peggy Rockefeller, która jest zagorzałym ogrodnikiem i miłośnikiem róż. W zimie 2006-2007, dzięki kontynuacji wsparcia od pana Rockefellera,ogród przeszedł dodatkowe remonty i dokonano istotnej wymiany róż. Dziś ogród różany,  w którym rośnie ponad 670 odmian róż, pomieszczonych na około hektarowej działce, jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej popularnym ogrodem tematycznym w ogrodzie botanicznym.

Peggy Rockefeller Rose Garden jest systematycznie przekształcany poprzez nowe nasadzanie odmian najbardziej odpornych na choroby . bowiem powszechnie, róże mają reputację roślin podatnych na choroby i trudnych w uprawie. Jednak w ciągu ostatnich 20 lat zostało wyhodowanych na całym świecie mnóstwo odmian odpornych na choroby. Od 2009 roku, róże wymagające intensywnej opieki zostały zastąpione przez ponad 3500 nowych, odpornych róż, wybranych ze względu na odporność na choroby, długi czas kwitnienia i łatwość pielęgnacji.W czasie tej rekonstrukcji, szczególnie wyróżnione zostały róże hodowli szkółek Rose Barni, jako podobno idealnie odpowiadające miejscowym warunkom. W 2010 roku Ogród Botaniczny otrzymał tytuł Rose Garden Hall of Fame Award od Great Rosarians z WorldTM  jako najwybitniejszy publiczny ogród różany . Dodatkowo w 2012 roku   otrzymał od Światowej Federacji Towarzystw Różanych –  Award of Excellence, który rozpoznaje go jako jeden z najlepszych na świecie ogrodów różanych.

bronx-a Fotografia – Nina Wróbel

Kuratorem tego ogrodu został Peter Kukielski, który zapytany jaka jest jego ulubiona róża odparł: ” Ta która właśnie kwitnie”. A to za co kocham je najbardziej poza ich naturalnym pięknem – to ich nazwy i historie jaka ze sobą niosą. Peter jest entuzjastą bio ogrodnictwa, którego założenia wprowadza w czyn w ogrodzie , którym się opiekuje. Na przykład potrafi cieszyć się, że do ogrodu powróciły robaki. Widomy znak, że chemii tu nie ma. Oczywiście ograniczenie stosowania chemii jest możliwe między innymi dzięki temu, że rosarium przebudowywano sadząc odmiany odporne na choroby grzybowe. tak więc Kukielski może się dziś pochwalić, że Peggy Rockefeler Rose Garden jest największą kolekcją / 700 odmian/ całkowicie odpornych na choroby grzybowe odmian róż. Peter zdradza też niektóre swoje tajemnice. I tak, zaleca sadzenie wokół róż  dziwaczków/mirabilis/ jak też czosnków, które wg niego są bardzo lubiane przez róże.

Wszystkie fotografie – Nina Wrobel 2014.

Napisz komentarz