New Century

new-century new-century2

new-century3  fotografie – Marian Sołtys w Roseto Botanico Cavriglia 2014 .

Mieszaniec rugosy.

Hodowca -Dr  Walter van Fleet, rok 1900. Nazwa tej odmiany, jaką nadał jej van Fleet wskazywała by że ludzkość niewiele przez ostatnie sto lat się zmieniła. Tak jak podniecaliśmy się  przejściem z dwudziestego do dwudziestego pierwszego wieku . Tak dla naszych przodków przejście do wieku dwudziestego, było  na tyle ważnym wydarzeniem, że posłużyło za pretekst do przydania nazwy dla róży i dr przed nazwiskiem nie chroni przed tym umysłowym zaczadzeniem.

Kwiaty – różowe do pomarańczowo różowych . Jak przejrzałem dostępną w internecie dokumentację, to doszedłem do wniosku, że albo w obrocie handlowym mamy bardzo zróżnicowane, jeżeli chodzi o formy – kwiaty. Albo mamy do czynienia ze zwykłym zamieszaniem na etapie rozpowszechniania tych roślin. Przy czym różnice dotyczą nie tylko budowy i kolorystyki kwiatu ale również wyglądu liści. Ta z Cavrigli, która miałem możność sfotografować jest jak gdyby z innego świata.

Zapach – mocny

Krzew wysokości około 15o cm

Liście – W HMF mamy opisane liście jako „wrinkled” czego o egzemplarzu który spotkałem w Cawriglia powiedzieć się nie da. Możliwe więc, mają tam nie ten egzemplarz. Nawiasem mówiąc,  nie napotkałem nigdzie oryginalnego opisu tej odmiany, nie wiem więc jak  to z tym „lnem” było.

Pochodzenie – r. rugosa alba x Clothilde Soupert.

Napisz komentarz