Babiccina Vonava
Kupiłem ją w 2014 roku u Pani Kamili Szlązkiewicz i tylko tam spotkamy szczyptę wiarygodnych danych – *RosaPlant*
Mieszaniec r.rugosa
Hodowca - nieznany. Znaleziona w Czechach przez małżeństwo Pelcovi, prowadzące szkółkę róż.
Kwiaty średnicy 9 cm
Krzew wysokości do 180 cm.
Czeska szkółka „Růžová školka Pelcových” znalazła lub odnalazła tę piękną odmianę rugosy/mieszańca rugosy/, prawdopodobnie również czeskiej hodowli. Otrzymała nazwę ‚Babiččina voňavá’ z uwagi na intensywny, aromatyczny zapach, przywodzący na myśl stare róże.
fotografie – kolekcja własna 2019
Informację o tej odmianie podaje również litewska szkółka Sybirkos Rożynas, ale powołując się na informację zawartą na stronie Pelcovi.
Mam ją od niedawna, więc formułowanie stwierdzeń ogólnych jest ryzykowne, ale wydaje mi się, że odmiana ta lubi intensywne nawożenie.
Te trzy fotografie, to absolutny rarytas.Pan Tadeusz Kurek pokazuje nam bowiem jak możemy stosunkowo prostymi środkami ucywilizować nawet najbardziej niepokorne i niesforne róże. Pokazana tu metoda, barwnie nazwana przez Pana Tadeusza - zawijaniem, pozwala ograniczyć apetyt na przestrzeń co bardziej rozlazłym różom i zmusić je do bardziej intensywnego kwitnienia. Wspominałem o podobnych zabiegach , przy okazji opisywania remontantek i nazywałem je „przyginaniem”. Jednak metoda przyginania pozwala wprawdzie zwiększyć intensywność kwitnienia ,ale nie rozwiązuje problemu zawłaszczania przestrzeni przez roślinę. Pan Tadeusz metodę tę udoskonalił zawijając pędy. Efekt – przyznacie państwo – spektakularny. Na czwartej w kolei fotografii Pana Tadeusza, pokazane jest jak Babcia proliferuje. Więcej o tym zjawisku zwanym inaczej chlidantus, przeczytamy pod stosownym opisem.
sobota, 6 Luty 2021 o godz. 17:13
Panie Marianie, ale czwartego zdjęcia nie ma.
sobota, 6 Luty 2021 o godz. 21:06
Czasem , niektóre fotografie „robią zniknąć”. Natury zjawiska nie rozumiem , mam bowiem blade pojęcie o informatyce. Dobrze, że zwrócił Pan uwagę – to poprawiłem. Pozdrawiam.