Gospel

gospel

Mieszaniec herbatni. Róża swym wyglądem bardzo przypomina te z serii nostalgicznych, ale   hodowca nie zaliczył jej do tej grupy, zapewne z powodu jej okazałego wzrostu/ co nie przeszkadza rosomanes traktować ją jako jedną z tej grupy.

Synonim - Proper Job.

Hodowca – Hans Jurgen Evers, rok 2002 .

gospel gospel4

Bardzo dobrze zapowiadająca się odmiana, godna uwagi każdego rosomanes.

gospel5

gospel6  fotografie Marian Sołtys, Końskowola 2014.

Kwiaty- purpurowo czerwone z mniej lub bardziej uwidoczniającymi się fioletowymi przebarwieniami. Kwiaty ćwierćrozetowe, zróżnicowanej wielkości, również bardzo duże osiągające ponad 11 cm średnicy złożone z przynajmniej 50 płatków.

gospel-a_0 gospel2_0 gospel3_0

gospel_0 Fotografie – kolekcja własna 2017.

Zapach – świetny, mocny zapach  przyniósł tej odmianie nagrodę na Rome Rose Trial w roku 2013 właśnie za zapach.

gospel

Krzew – o pokroju wyprostowanym, pędy w pierwszej części sezonu osiągają około jednego metra i wówczas prezentuje się najkorzystniej. W drugiej połowie sezonu nagle dostaje wigoru i pędy strzelają do 2 m wysokości i wymagają podwiązywania  a kwiaty uciekają z zasięgu wzroku i ta cecha nie jest już sympatyczna, zdecydowanie obniża to jej ocenę. Do zastosowania raczej  do tylnych szeregów rabat mieszanych. Podobnie do Gospel zachowuje się inna odmiana Eversa – Soul, jednakże jej kwiaty są nieco mniejsze i o jaśniejszej tonacji kolorystycznej.

Liście – ciemnozielone, matowe do półmatowych. Początkowo prezentują się bardzo korzystnie, ale gdzieś od połowy sierpnia zaczynają poddawać się chorobom grzybowym

Mimo jej rozlicznych zalet, muszę tu wspomnieć o jednej wadzie. Kwiaty jej bardzo rozbudowane i mocno wypełnione wyrastają pionowo na niezbyt mocnych szypułkach. W dni pogodne nie ma to specjalnego znaczenia, jednakże w czasie deszczów kwiaty gromadzą duże ilości wody i pod jej ciężarem przechylają się a nawet wyłamują. Z bólem serca przyglądam się temu zjawisku.

 

8 komentarzy do “Gospel”

 1. admin napisał:

  Wiosną tego roku zakupiłem u A. Choduna, parę krzewów Gospel i Aphrodite. Były to sadzonki wybitnej jakości. Przełożyło sie to natychmiast na wspaniały i zdrowy wzrost oraz bogate kwitnienie. To chyba pierwszy przypadek gdy chwalę producenta.

 2. Jacek Kondratowicz napisał:

  Gospel z natury jest żywotny i zdrowy. Swego czasu zdobyłem dwa mizerne egzemplarze, które w dwa lata kilkukrotnie powiększyły swoją masę. Ale nawet i te mizeroty wysiliły się na świetne kwiaty,które nie przeszkodziły im we wzroście.Udała się ta róża H.Eversowi. Podejrzewam że ona i Johann W.V.Goethe są ze sobą skoligacone. Ta druga niewiele się różni od Gospel. Warto ją mieć w ogrodzie.

 3. Anna Krasiejko napisał:

  Na razie w pierwszym sezonie doczekałam się jednego kwiatu – ale jakiego! Przepiękny, bogaty i pachnący. Krzaczek jest jeszcze nieduży, ale mam nadzieję że wystartuje tak jak te u p. Jacka.

 4. Ada Tarnawska napisał:

  Cóż, u mnie ‚Gospel’ jest trzeci lub czwarty sezon. W pierwszym wydała jeden kwiat i chorowała. Potem krzew wyglądał nieco lepiej, ale kwitnienie nadal było bardzo oszczędne. W tym roku mocno przemarzła, odbiła, ale nie zakwitła jeszcze. Podobnie rzecz się ma z ‚Johann W.V. Goethe’, mam ją pierwszy rok, do dnia dzisiejszego nie przekroczyła 15 – 20 cm wysokości. Nic z niej nie będzie. Innymi odmianami, które nie mogą wziąć się za siebie w moim ogrodzie są ‚Blue Girl’, ‚Blue River’ oraz ‚Jacqueline du Pre’, która w trzecim roku postanowiła zawalczyć o siebie tego lata.

 5. Ada Tarnawska napisał:

  Chyba muszę oszczekać moje słowa sprzed 10-ciu dni. Po przycięciu sąsiadujących szałwii zaczęła się gęsto krzewić, doliczyłam się aż dziesiątki maleńkich pąków – będzie kwitnąć!

 6. Barbara napisał:

  Czym Gospel różni sie od Big Purple? Która ma żywszy kolor i mocniej pachnie?

 7. admin napisał:

  Gospeł jest wyższy od Big Purple ale za to Big Purple mocniej, intensywniej pachnie. Gospel ma kwiaty ćwierć rozetowe natomiast Big Purple o budowie bliskiej klasycznej. Natomiast co do koloru…Nie wartościuję, to rzecz gustu. W Gospel nie podobają mi się niebieskie tony pojawiające się przy przekwitaniu.

 8. Barbara napisał:

  Dziękuję, mi też niebieskie tony nie podobają się.

Napisz komentarz