Rosen Zeitung Chromolitografie

4451271

Picture 1 of 246

Wszystkie ryciny i fotografie pochodzą z Rosen Zeitung, które pobrałem ze zdigitalizowanych zbiorów Goethe Uniwersitat Frankfurt am Main, *Uniwersitatsbibliotek UB.*

Pierwsze numery Rosen Zeitung, które to pismo było oficjalnym organem Deutsche Verein Rosefreunde,  wyszły w roku 1886. Redagował je  C.P.Strassheim. Natomiast od roku 1891 obowiązki redaktora /piszącego/ przejmuje  Peter Labert.

Siłą rzeczy narzucają się pewne porównania z Journal des Roses, którego to zeszyty wychodzą mniej więcej w tym samym czasie. Poziom edytorski obu tych wydawnictw wydaję się być bardzo podobny. Nawet niektóre ryciny są takie same, drukowane w najlepszych oficynach belgijskich. Zapewne redakcje wymieniają się nimi. Jakie to miłe, współpraca zamiast bezmyślnej konkurencji.  Różnica zasadnicza jest natomiast na poziomie  właścicielskim.  Rosen Zeitung są organem Niemieckiego stowarzyszenia przyjaciół róż, natomiast Journal des Roses to inicjatywa i wydawnictwo prywatne. Francuskie wydawnictwo jest też miesięcznikiem, natomiast Rosen Zeitung to dwumiesięcznik. Wypadałoby powiedzieć jeszcze coś o stronie merytorycznej. Niestety, nieznajomość niemieckiego mi to uniemożliwia.

Między rycinami róż znalazły się w tej prezentacji również pierwsze fotografie. Niewiele mówią nam o samych kwiatach, ale są moim zdaniem interesującym dopełnieniem. Wszak niektórych odmian prezentowanych na tych fotografiach w naturze już nie znajdziemy. Są też innego rodzaju ryciny jak np. słynnych rosarian. Przyjemnego oglądania!

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.