Futtaker Schlingrose

pax-i-futtaker_0

pax-i-futtaker fotografie – kolekcja własna. Ta rozrośnięta biała, to Pax Pembertona.

Mieszaniec róży multiflora.

Synonimy – w tym przypadku trudno mówić o synonimach stricte, ale raczej o pomyłkach. Spotkamy się więc z dość dowolnie przekręcanymi nazwami tej odmiany. Najczęściej w słowie Futtaker pojawia się c  i mamy wówczas Futtacker, lub też miast Schligrose znadujemy Schilingrose.

futtaker-schlingrose

Hodowca – Rudolf Geschwind, około roku 1900.

Kwiaty – aksamitno ciemno czerwone, kuliste w budowie przypominające mieszańce herbatnie, złożone z około 40 płatków. Średnica kwiatu – nie znalazłem w opisach , ale wygląda na 5-6 cm. Nie powtarza kwitnienia.

futtaker Fotografie  w mojej kolekcji 2019 .

Zapach – umiarkowany .

Krzew – jest to klimber o pędach długości ponad 3 m.

Liście – ciemno zielone , bardzo zdrowe.

Pochodzenie –  Sądząc po kształcie kwiatów może to być mieszaniec multiflory z jakimś mieszańcem herbatnim.

Odmianę tą możemy nabyć  w firmie *RosaPlant* gdzie też spotkamy się z takim oto opisem. w tejże firmie nabyłem ją w 2014 roku.

„Futtaker Schlingrose’ to róża hodowli Rudolfa Geschwinda, wprowadzona na rynek w 1923 roku już przez Księżną Marię Chotek.
Niewątpliwą zaletą tej róży jest jej żywotność i obfitość kwitnienia. W 2013 roku egzemplarz posadzony w naszej kolekcji, jeszcze niewielki bo tylko o dwóch długich pędach około 2-metrowych zakwitła 67 kwiatami! ‚Futtaker…’ jako pierwszy zaczął kwitnienie bo już pod koniec maja, a ostatnie kwiaty można było jeszcze spotkać na początku lipca.
Duże kwiaty w kolorze ciemnego różu obarzone są delikatnych zapachem. Liście matowo zielone, bardzo zdrowe zdobią krzew cały sezon wegetacyjny. Nie wymaga szczególnej opieki, sprawdzi się w każdym ogrodzie zachwycając mnogością kwiatów.”

Napisz komentarz