Bergers Erfolg

bergers-erfolg-12-2 bergers-erfolg-12-3

bergers-erfolg-12 fotografie – przez uprzejmość Pani Kamila Szlązkiewicz, kolekcja własna.

Mieszaniec róży rugosa.

Synonim – Jan Bohm, sprzedawał tę odmianę pod nazwą Bergeruv Uspech.

Hodowca – Vincenz Berger, rok 1923.

bergers-erfolg bergers-erfolg11 bergers-erfolg12 bergers-erfolg13 bergers-erfolg14

Kwiaty – soczyście czerwone, średnicy powyżej 10 cm, półpełne, złożone z  10 – 15 płatków ułożonych na ogół w dwu, trzech okółkach. Powtarza kwitnienie, czas kwitnienia około 3 miesiące.

Zapach – pachnące.

Krzew –  wg, Rosenlexikon –  wysokości około 1m, natomiast wg. HMF pnąca . Mrozoodporna.

Mam ją dopiero pierwszy sezon, więc nie potrafię się wypowiedzieć, które ze źródeł mija się z prawdą, ale już teraz mogę powiedzieć, że krzew jest wyższy niż jeden metr a kwiaty jej są nadzwyczajnej urody. Wielkie, soczyście czerwone. Zachwycające.

Liście – początkowo jasno zielone zdradzające wyraźnie proweniencje z rugosą , ale w miarę dojrzewania stają się głęboko zielone i coraz bardziej odbiegają wyglądem od rugosy

Pochodzenie – r.rugosa x Richmond. Berger słynął z niekonwencjonalnych hybryd. Tu chciałbym jeszcze wspomnieć o innym, mało znanym mieszańcu rugosy – Heidekind. Jest to krzyżówka z polyanthą Nathalie Nypels . Ma bardzo podobne kwiaty do Berger’s Erlfog, ale nieco mniejsze. Z kolei omawiana tu Bergers Erfolg posłużyła dla Rien Grootendorst jako roślina mateczna do krzyżówki z polyanthą Gloria Mundi. Tak oto powstała Erna Grootendorst.

bergers-erfolg2 bergers-erfolg3 bergers-erfolg4 bergers-erfolg5

Napisz komentarz