Eclipse

eclipse

Mieszaniec herbatni .

Hodowca – Jean Henri Nicolas w roku 1932. Nie wyhodował zbyt wielu odmian/34/. Pozwolę więc sobie teraz skreślić kilka słów o nim. J.H.Nicolas/1875-1937/.Urodził się we Francji w Roubaix.  Po skończeniu nauki, karierę rozpoczyna w armii w artylerii skąd odchodzi w stopniu kapitana w wieku 27 lat ze względu na bardzo słaby wzrok. Podejmuje pracę w przemyśle włókienniczym, skąd to zostaje wysłany do USA do Orleanu z zadaniem zakupu bawełny.  Ale cały czas jego cichą pasją były róże. W czasie pobytu w USA, najpierw zatrudnia się w firmie  Conard – Pyle a potem Jackson&Perkins. Ze względu na swoje wybitne kwalifikacje otrzymał przydomek The Doctor. Taką nazwę też nosi róża wyhodowana w roku 1936 w przez Fryderyka Howarda i nazwana tak na jego cześć. Mimo, że stał się już obywatelem amerykańskim, zawsze jednak podkreślał swoje francuskie pochodzenie. Francis Meilland, na kongresie francuskich hodowców róż w roku 1939 tak mówił: ” Nicolas, za punkt honoru stawiał sobie, by rozmawiając nie tracić francuskiego akcentu. Jego trzy najwspanialsze róże to- Eclipse, Gloaming i Torch-  też zachowały wiele francuskiego smaku”. Cytuję za stroną internetową roseraie L’Hay. W swoim programie hodowlanym poszukiwał róż wystarczająco odpornych, by mogły być uprawiane w surowym klimacie Nowej Anglii. Ale nie tylko, również zwracał uwagę na ich zdolność do ciągłego kwitnienia.

eclipse-nicolas  fotografie – Marian Sołtys, ogród różany Florencja 2014.

Kwiaty – czysto żółte z wiekiem nieco jaśniejące. Znakiem wyróżniającym tą odmianę są bardzo duże pąki dochodzące do 6 cm długości. Kwiaty średnicy powyżej 10 cm. złożone z 25-30 nieco poszarpanych na brzegach płatków. Kwiaty  są odporne na deszcz.

Zapach – umiarkowany, słodki/owocowy/.

Krzew – o pokroju wyprostowanym, wysokości 100-150 cm.

Liście – jasno zielone, półmatowe. Mogą być porażane przez czarną plamistość.

Pochodzenie – Joanna Hill x Frederico Casas . Udała się ta róża Nicolasowi. Otrzymał z miejsca wszystkie najważniejsze nagrody ówczesnego świata różanego. W roku 1938 nagroda główna ARS a jeszcze wcześniej w roku 1936 Złoty Medal w konkursie nowych róż w Bagatelle oraz w Rzymie. Tylko w Anglii się nie spodobała.

Niezwykle interesująca historia wiąże się z nazwą tej róży. Otóż w dzień w który zakwitła tj. 30 sierpnia 1932 roku, miało miejsce zaćmienie słońca w Nowej Anglii. Z angielska zaćmienie słońca to eclipse.

Napisz komentarz