France e Rusie

france-et-russie-1901-3 Chromolitografia pochodzi z Journal des Roses 1901/3.

Mieszaniec herbatni .

Hodowca – A. Begault Pigne , rok 1899 .

Kwiaty – karminowo różowe, budowy klasycznej  wyraźnie odgiętymi płatkami w bardzo charakterystyczne sposób w podobie La France.

Zapach -

Krzew -

Liście -

Pochodzenie – siewka La France .

Więcej nie wiemy jak wiemy, choć jeszcze Rosenlexikon, opisując w roku 1936,  zasoby Sangerhausen daje w miarę precyzyjny opis tej odmiany. Dziś niestety  trzeba sobie powiedzieć, że odmiana ta została utracona, została nam tylko ta jedna rycina.

Jeżeli patrzymy na tą różę to wg. mnie najbardziej niezwykłą rzeczą jest jej nazwa. Odnosi się ona do  sojuszu Francusko – Rosyjskiego podpisanego w roku 1892 a zwanego dwuporozumieniem . Po uzupełnieniu jego o Entente Cordiale w roku 1904 czyli porozumienia Francji i Wielkiej Brytanii  oraz porozumienia Rosyjsko Brytyjskiego – zaczęło funkcjonować tzw Trójporozumienie.

Jednakże największy orgazm we Francji wywołał sojusz Rosyjsko – Francuski. Co to się nie działo! Nie będę się trzymał chronologii bo nie o wykład historyczny tu chodzi. Francuscy marynarze i flota wojenna wizytuje Rosję w Kronsztadzie a uszu cara nie razi zakazana wszak w Rosji Marsylianka. Dalej Aleksander II z małżonką wizytują Francję. W Paryżu nowo otwarty kamienny most  otrzymuje  imię cara! Francja zachowuje się jak nieprzytomnie zakochana dziewczyna, która bieży na ta najważniejszą randkę. Nawet koniak otrzymuje nazwę Franco-Russe – zresztą jest produkowany po dziś dzień. Na fali tego ogólno francuskiego świra i hodowcy róż wpadają w swego rodzaju euforię.

Mamy bowiem jeszcze jedną odmianę róży, która zresztą zachowała się po dziś dzień, a którą jej hodowca Goinard  nazwał ją Aliance Franco – Russe . Zresztą znawcy tamtego czasu zwracają uwagę na narastające w społeczeństwie francuskim, sympatie prorosyjskie  po laniu jakie Francuzi dostali od Prusaków. Oczywiście przełożyło się to również na nazewnictwo róż. Spójrzmy tylko:

Empereur de Russie  N.Prevost 1840

Général D. Mertchansky T Nabonnand 1890
Grand Duc Nicolas Lévèque 1877

Grand Duc Pierre de Russie Perny 1885
Impératrice Maria Feodorowna Nabonnand 1883

Imperatrice de Russie –  Sylvain
Madame Anna de Besobrasoff Gonod 1868
Marie Isakoff Dubreuil 1901
Prince Bazile Dolgorouky Marest 1860
Prince Paul Demidoff Guillot f. 1873
Princesse Marie Dolgorouky Gonod 1878
Princesse Ouroussof Soupert 1895
Professeur Ed. Regel E.Verdier 1883

Madame Anna de Besobrasoff – remontantka Gilberta Nabonanda z roku 1877

Souvenir de la Russie -

Jest tego zapewne więcej i jak się tylko okazja nadarzy wrócę do ich omawiania.

Napisz komentarz