Louis Lens

Louis Lens (3.03.1924 – 10.05.2001) , to syn znanego w okresie międzywojennym,  hodowcy róż Victora Lensa. W wieku dwudziestym stał się jednym z najbardziej cenionych  hodowców róż w Europie Zachodniej. Mieszkał niedaleko Mechelen w Belgii . W 1930 roku dziadek Lensa sprzedawał półtora miliona  róż  rocznie. Nadto posiadał kolekcję ponad 900 odmian  róż.
Louis Lens swoją pracę z różami rozpoczął w roku 1956, od hybrydyzacji mieszańców herbatnich. Na tym polu odniósł co najmniej dwa niekwestionowane sukcesy. Najpierw wyhodował w roku 1956  Dame de Coeur , wspaniałą czerwoną odmianę, która ciągle jest w sprzedaży i cieszy się dużym powodzeniem wśród rosomanes na całym świecie. Drugim jego wielkim osiągnięciem była śnieżno biała Pascali  wyhodowana w roku 1958. To wyjątkowa biała róża, laureatka dziesiątków nagród i wyróżnień, łącznie z All American Rose Society Award czy certyfikatem Royal National Rose Society of Merit ( UK). Finałem , zwieńczeniem nagród, było wybranie tej róży  przez Światową Federację Towarzystw Różanych –  Rose Rose Hall of Fame  jako ( Favourite Rose ) .

Dla wielu , takie sukcesy zawróciły by w głowie i poświęciliby się komercji. Lens jednakże miał swoją ideę, tą  idee fix w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Zakochał się w mieszańcach piżmowych. Była to miłość od pierwszego wejrzenia, od kiedy to ujrzał po raz pierwszy w ogrodach Kew Garden Ballerinę Bentalla. Dość powiedzieć, że  w efekcie tego zauroczenia, w latach 1975 – 2000, dał nam na rynek różany około 60 odmian mieszańców piżmowych. Były to głównie pochodne od rosa multiflora i słynnego Triera Lamberta.

Jeżeli będziemy uważali Pembertona  za ojca mieszańców piżmowych, to  Louisa Lensa  trzeba by było uznać za króla mieszańców piżmowych. Lens introdukował dokładnie 54 mieszańców piżmowych, a wszystko to w przeciągu ostatnich 25 lat pracy, poczynając od pierwszej  jego hybrid musk - Poesie , którą wyhodował w roku 1982. Wszystkie 54 zostały zarejestrowane do 2000 r., prawdopodobnie z powodu choroby Lensa/ zmarł w następnym roku /.

Lens podszedł do swego programu hodowlanego z ogromnym rozmachem. Angażując do swoich krzyżówek takie gatunki jak  hybrydy  multiflory, chińskich, polyanthas i wiele innych typów można znaleźć w jego liniach hodowlanych. Ciekawe, że w przeciwieństwie do Kordesa, wielu  rodziców jego mieszańców  i „pół-rodziców” / tj. [A x B] x C, w którym zarówno A, jak i B mogą być postrzegane jako nasi pół-rodzice /były to  mieszańce piżmowe Pembertona i Bentalla, w niektórych zaś przypadkach  sięgał do podstaw, do odmiany Trier . Zdecydowanie najpopularniejszym rodzicem w hodowli Lensowych mieszańców piżmowych była Ballerina  z 1937 roku, z niefortunnie  nieznanym / lub nieudokumentowanym rodzicielstwem. Ballerina pojawia się nie mniej niż 20 razy w krzyżówkach Lensa.

Inne odmiany Pembertona znajdujące się w jego liniach hodowlanych to Moonlight, Kathleen, Felicia, Vanity i Robin Hood.
We wszystkich 32 przypadkach  jego mieszańców piżmowych, dla których podane jest pochodzenie, znajdziemy rodzica lub „pół-matkę”  z mieszańców piżmowych. Przyjrzyjmy się temu  schematowi stosowanemu przez hodowcę na przykładach 4 odmian mieszańców piżmowych nazwanych nazwiskami kompozytorów.
Puccini  jasno różowa -/ r.luciae x nieznana/ x / Ballerina x Robin Hood/

Ravel  różowa – r. multiflora adenochaeta x Ballerina

Sibelius  fiolet – Mister Bluebird x /Robin Hood xBaby Faurax /

Verdi  fiolet  – J.W.

Trudno jest mi tu wymieniać jego największe osiągnięcia w tym zakresie.  Powiem tylko , że dla mnie osobiście faworytem jest Bouquet Parfaite, ale wielu fachowców na pierwszym miejscu stawia Guirlande d’Amour z roku 1993. Wspomnijmy jeszcze o nietypowej Plaisanterie i jednej z ostatnich w długim szeregu dokonań jaką była Haevenly Pink w roku 1997.

HMF wymienia  237 odmian róż wyhodowanych przez  Louisa Lensa.

ann-velle Odnotujmy tu, że już w roku 1991  jego szkółkę przejęło małżeństwo Ann i Rudy Velle – Bouldof. W ten oto sposób powstała firma „Lens Rose”.  Firma ta godnie kontynuuje prace swego wielkiego poprzednika. Ich pierwszy wielki sukces przyszedł w roku 2002. To odmiana Dinky, laureatka dziesiątków najróżniejszych mniej i więcej prestiżowych nagród. Firma Lensa była wiernym uczestnikiem różnego rodzaju konkursów różanych. Najbardziej jednak ceniła sobie te w Hadze, Bagatelle i Baden Baden. Właśnie w Baden Baden otrzymała, już na ręce Ann Velle , prestiżową kartę za nieprzerwane od 60 lat, uczestnictwo w tych konkursach. Pani Ann Velle pamięta o swoim wielkim poprzedniku. w 2011 roku, w dziesiątą rocznicę jego śmierci, jednego ze swoich nowych mieszańców piżmowych /jakżeby inaczej/ nazwała Souvenir de Louis Lens .

Ale te ostatnie wydarzenia miały miejsce  już bez udziału Louisa Lensa. Umiera on bowiem w swoim ukochanym Mechelen w maju 2001 roku. Odszedł kolejny z wielkich hodowców europejskich. Jeżeli ktoś chciałby zapoznać się bliżej z życiem i dorobkiem hodowlanym Lensa – polecam lekturę doskonałej książki  Ivo Pauwelsa , który napisał  o Lensie biografię – ” L’elegance et la Rose” . W podzięce, Lens jednego ze swoich mieszańców piżmowych nazwał imieniem żony  autora biografii Lieve Louise .

 

 

Napisz komentarz