Jacotte

jacotte jacotte2

Fotografie – przez uprzejmość Pani Małgorzata Kralka w Europa Rosarium Sangerhausen 2013.

Mieszaniec róży wichury wywodzący się z bogatego dorobku braci Barbiere.

Hodowca – Bracia Barbiere, rok 1920.

Kwiaty – są niepowtarzalną mieszanką kolorów na bazie chyba dominującego koloru żółtego. Spotkamy tu więc i odcienie miedzi i czerwieni splecione w przedziwnym konglomeracie jaki tylko może nam zapewnić przyroda nie przekraczając przy tym ani o odrobinę dobrego smaku. Kwiaty pojedyncze , pięciopłatkowe lub o dwu okółkach, średnicy około 8 cm. Można tylko westchnąć: jaka szkoda, że nie powtarza kwitnienia!

Zapach – umiarkowany.

Krzew – jak na mieszańce Braci Barbiere  dość skromnych rozmiarów, gdyż jego bardzo kolczaste pędy nie powinny przekraczać długości dwu metrów. Wydaje się, że kolorystycznie świetnie współbrzmiał by z Albertine – gdybyż jeszcze okres ich kwitnienia się choć nieco rozmijał .By ostatecznie zachęcić naszych rosomanes do włączenia tej odmiany do swojej kolekcji powiem jeszcze, że mrozoodporność tej odmiany, podobnie jak Primevere,  z powodu wmieszania się w sprawę pernetian, wydaje się być większa niż innych mieszańców wichury Braci Barbiere.

Liście – ciemno zielone,błyszczące, skórzastej tekstury.

Pochodzenie – r.wichuraiana x Arthur R. Goodwin . W latach dwudziestych XX wieku pernetiany były w modzie i na topie. Nie powinno więc dziwić nikogo, że Bracia Barbiere użyli jednej ze sztandarowych pernetian  do swego programu hodowlanego.

Napisz komentarz