Anci Bohm

anci-bohmova anci-bohmova2

Fotografie – przez uprzejmość Pani Małgorzata Kralka w Europa Rosarium Sangerhausen 2013.

Rosa multiflora .

Synonim – Anci Bohmova .

Hodowca – wyselekcjonował Jan Bohm, rok 1929.

Kwiaty -kulistego kształtu, karminowo różowe z wiekiem jaśniejące do jasno różowych. Kwiaty średniej wielkości złożone z około 20-25 płatków o ciemniejszych rewersach. Kwitnie kiściami, nie wiem czy powtarza kwitnienie.

Zapach -

Krzew – jest to krzew o wiotkich pędach i wysokości do 120 -150 cm. Dziś powiedzielibyśmy, że to miniaturowy klimber. Jak zachwala hodowca, świetnie nadaje się na wolno rosnące solitery na trawnikach. Mrozoodporna – 4 strefa usda.

Liście – ciemno zielone, o bardzo wyraźnie zaznaczonym ząbkowaniu na ich brzegach.

Pochodzenie – sport od Mariette Silva Tarouca, róży niedawno wyhodowanej przez Frantiska Zemana, ogrodnika hrabiny Silva Tarouca w Pruhonicach. Sam Jan Bohm tak pisze o wyselekcjonowanym przez siebie sporcie:” Jest to naprawdę dziwaczna gra natury.Po roślinie matecznej zachowała jedynie kształt i kolor kwiatów. Natomiast jej   wzrost  a zwłaszcza kształt liści jest zupełnie inny.” Blatnenske Kralewny strona 84.

Na czeskiej  stronie* Rosaklub* gdzie mamy prawo spodziewać się najbardziej kompetentnych danych o tym co się w różach czeskich wydarzyło – nie wymienia się tej odmiany. Nie spotkałem jej też w rosariach czeskich.

Jan Bohm, zwykł ożywiać opisy odmianowe róż w swoich katalogach stosownymi wierszykami swego pióra. O tej odmianie napisał tak:

„Różowo-czerwona, piękna i miła,

A przecież skryta w niej wielka siła.”

 

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.