Grafin von Bruhl Hrabina Bruhl

hrabina-bruhl   hrabina-bruhl4

hrabina-bruhl3   hrabina-bruhl8

Fotografie – Marian Sołtys w Rosengarden Forst 2013.

Współczesny mieszaniec międzygatunkowy.

Hodowca –  Meilland-  rok 2011.

Kwiaty – mleczno białe z licznymi karminowymi przebarwieniami, płaskie. Średnica 4-6 cm a złożone są z około 12 – 15 płatków. Kwitnąc , bardzo wcześnie, zakłada 3-5 kwiatów na łodydze.

Zapach -bogaty .

Krzew – jest to roślina o wiotkich pędach i wysokości nie większej jak pół metra. Róża o charakterze rabatowo okrywowym. W Forst tej odmianie poświęcona jest spora rabata.

Liście – drobne, ciemno zielone o bardzo dobrej odporności na choroby grzybowe.

Pewną ciekawostką są napisy polskie. Nie jest to regułą , ale spotkałem całkiem sporo znakowań po polsku znak, że ogród ten jest  odwiedzany przez rodaków całkiem licznie. Personel też potrafi się porozumieć po naszemu.

Polski napis tu specjalnie nie powinien nas dziwić. Rodzina Bruhlów była mocno związana z Polską. Zarówno  ojciec, szara eminencja  w czasie panowania Augusta Mocnego jak i syn założyciel i szef Szkoły Artylerii za Stanisława Augusta. Jednakże o jaką hrabinę Bruhl tu chodzi – nie mam najmniejszego pojęcia.

 

 

1 komentarz do “Grafin von Bruhl Hrabina Bruhl”

 1. Michał Babilas napisał:

  Jest stara i chyba zaginiona odmiana Weltera z 1923 (Gräfin M. von Brühl), ale to był mieszaniec herbatni, więc nie to.

  Na stronie ogrodu w Forst znalazłem info, że uroczyste nadanie imion odmianom Graf Brühl i Grafin von Brühl odbyło się w czerwcu 2013 (jako element obchodów stulecia ogrodu), więc chodzi evidement o nowe odmiany.

  Graf Brühl to odmiana Meillanda z 2012 (MEIlarkan), wprowadzona na rynek niemiecki przez szkółkę Strobela, więc te chrzciny jakby trochę niewczesne.

  O hrabinie (Grafin von Brühl) nie wiadomo nic. Wygląda (w sensie hodowlanym) na białą „siostrę” Grafa.

  Pozdrawiam,

  MB

Napisz komentarz