Ostdeutscher Rosengarten Forst

ogolne-16

Picture 1 of 38

Tuż za naszą zachodnią granicą, na wschodzie Niemiec znajduję się małe miasto Forst. Znane jest ono na terenie całej Europy ze swojego zjawiskowego ogrodu różanego, zwanego Ostdeutscher Rosengarten Forst. W 2009 roku ogród ten zdobył prestiżowy tytuł najpiękniejszego parku Niemiec.   By bliżej poznać piękno tego zjawiskowego miejsca, najlepiej udać się tam w ostatni weekend czerwca, gdyż wówczas rokrocznie odbywa się tam doroczny festiwal różany, który jak magnes przyciąga tysiące gości z całego świata. Pokazy trwają nie tylko w dzień , ale przeciągają się również do późnych godzin nocnych. Jest to możliwe gdyż ogród oświetlają tysiące lamp. Możemy uczestniczyć więc w spektaklach muzycznych i teatralnych a na koniec prezentowany jest pokaz ogni sztucznych.

Ogród zajmuje łączną powierzchnie 16 hektarów, na której znajdziemy kilkadziesiąt tysięcy krzewów róż. Władze Ostdeutscher Rosengarten Forst podają, że oferuję on nam blisko 800 odmian tej rośliny. Wśród nich możemy znaleźć prawdziwe skarby dla entuzjastów róż .
Na licznych pergolach dumnie pną się w górę odmiany pienne, wdzięcznie zdobiąc elementy małej architektury.

Ogród powstał w 1913 roku z inicjatywy władz ówczesnego Cesarstwa Niemieckiego. A więc jak widzimy w tym roku obchodzi stulecie swego powstania. Początkowo teren ten miał służyć jako park krajobrazowy, jednakże jedno wydarzenie zmieniło jego docelowe przeznaczenie. Owa sytuacja miała miejsce w czerwcu 1913 roku, kiedy to na terenie ogrodu zorganizowano wystawę róż, by uczcić 25 rocznicę koronacji cesarza Wilhelma II. Pokaz wywołał wielką euforię wśród ludności, zaś sam cesarz był zachwycony pięknem róż, nakazując stworzenie ogrodu różanego.Później ogród przeżywał swoje wzloty i upadki . Było też tak , że po ogromnych zniszczeniach w czasie II wojny światowej teren ogrodu był użytkowany rolniczo. Jednakże  już pod pod koniec  lat czterdziestych ubiegłego wieku, zaczęła się systematyczna odbudowa ogrodu.

Ten wspaniały ogród, Ostdeutscher Rosengarten Forst oprócz roślin, oferuje nam również bogactwo architektury. Znajdziemy tutaj piękne alejki, pełne zabytkowych ławek, pawilony, rzeźby czy też fontanny. Ogród możemy zwiedzać zarówno w dzień jak i w nocy. Po zmroku teren ogrodu oświetlany jest przez tysiące lamp ogrodowych, tworzących spektakularny widok. Ostdeutscher Rosengarten Forst jest chętnie odwiedzany przez turystów napływających z Europy i reszty świata. Przez wielu znawców uważany jest on również, za najpiękniejszy ogród różany Starego Kontynentu.Ja, powiedziałbym, że jeden z najpiękniejszych.

Róże  możemy obejrzeć we wpisie *Forst – róże z Rosengarten*

Napisz komentarz

You must be logged in to post a comment.