Pocztówki Cathariny Klein

klain-jpg10

Picture 1 of 64

Klein  Catharina, to niemiecka malarka, urodzona w roku 1861-  na terenie ówczesnych Prus Wschodnich w Eilau – dzisiejsza Iława.Później przeniosła się do Berlina gdzie też w roku 1929 zmarła. Specjalizowała się w drobnych formach użytkowych. Jej ulubione techniki to akwarele i gwasze , ale również powstawały obrazy olejne. Była bardzo pracowita, pozostawiła po sobie około 2000 prac, jednakże większość oryginałów przepadła. Uchowały się drobne formy , ale zawsze o wysokich walorach artystycznych, jako oleodruki czy chromolitografie. Były to głównie pocztówki, kalendarze czy reklamy. Rozsławił ją zwłaszcza alfabet kwiatowy. Mnie zaintrygowały jej pocztówki a w szczególności te z motywami różanymi. Dziś na aukcjach jej pocztówki osiągają cenę powyżej 200 dolarów. Przyjrzyjmy się tej maestrii sztuki użytkowej.

Nieco wcześniej pokazywałem inne różane karty pocztowe, również i autorstwa Kathariny Klain,* ze zbiorów Wojciecha Kuby*

2 komentarzy do “Pocztówki Cathariny Klein”

  1. kralka napisał:

    przepiękne, moje ulubione, szkoda tylko, że bez nazw odmian…

  2. Anna Lipińska napisał:

    Coś pięknego, zupełnie nieznana, zapomniana malarka. Znalazłam jej twórczość w internecie i jestem zachwycona. Sama czasem maluję kwiaty więc wiem jak trudno pogodzić wierność oddania gatunku, naturalność, ciekawą kompozycję. Wtedy było jeszcze trudniej bo nie można było wspomagać się zdjęciami jak dziś a kwiaty szybko tracą świeżość. Katharinie się to pięknie udało :)

Napisz komentarz