Nowe ustalenia dotyczące dorobku Geschwinda

Wielki znawca róż R.Geschwinda Erich Unmuth, raczył był odnieść się do tego co napisałem o Geschwindzie i jego różach. Zwrócił zwłaszcza uwagę na to, że część z wymienianych przeze mnie odmian jedynie przypisywano/przypisuje się/ Geschwindowi. Precyzyjniej mówiąc, odmiany które tu poniżej wymieniłem , ich opisy,  nie odpowiadają dostępnym wcześniejszym opisom.

Jak więc widzimy jest pewien problem z  prezentacją jego dorobku. W internecie doszukałem się około 130 odmian przypisywanych Geschwindowi. To znaczy patrząc literalnie, róże o takiej nazwie są bezwzględnie w dorobku tego rosarianina. Jest inny problem. Nie mamy pewności w wielkiej części przypadków czy to co dziś znajduje się  w uprawie , koniecznie odpowiada  tym różom , które kryły się pod tą nazwą ponad sto lat temu. Rozwiązaniu tego problemu poświęcił się dr Eric Unmuth, który począwszy od lat siedemdziesiątych ub. wieku wykonuje tytaniczną pracę w tym zakresie. Współpracując ściśle z rosarium w Baden zajął się identyfikacją odmian Geschwinda, nawiązał szereg kontaktów na całym świecie. Nurtowało go czy po tak długim okresie nieobecności tych róż na rynku, właściwym różom przypisywane są właściwe nazwy. Rozpoczął żmudne badania porównawcze sadząc obok siebie egzemplarze o tej samej nazwie , ale pochodzące z różnych źródeł. Niejednokrotnie z różnych stron świata. Wyniki tych badań pokazują ,że trud ten się opłacił. Badania te, początkowo prowadził w swoim prywatnym ogrodzie a gdy zrobiło się tam za ciasno, miasto Baden zaoferowało mu w roku 2007 działkę na której mógł rozwinąć skrzydła. Ten nowy ogród otrzymał nazwę  Rose Cultivarium. Ten otoczony żywopłotem teren, nie wygląda może tak imponująco jak pobliskie rosarium Baden , ale jest to rosarium w pełnym tego słowa znaczeniu. Znajdują się tam róże głównie Geschwinda, ale również i innych hodowców w jakiś sposób związanych z Austrią jak: jak Michael H. Horvath, Franz Praskac, Elsa von Württemberg-Schaumburg-Lippe czy dr Felicitas Svejda. Stworzył tu  idealne warunki by móc porównywać  róże in vivo.

Erich Unmuth współpracuje ściśle z historykiem Andrea Buchmann. Zaskutkowało to fachową kwerendą w archiwach,  znalezieniem ciekawych szczegółów z życia Geschwinda a nawet postawieniem pewnych aspektów jego życiorysu w nowym świetle, jak też w weryfikacji nazewnictwa niektórych róż. Wyniki tych poszukiwań opublikowane zostały w roczniku Niemieckiego Towarzystwa Miłośników Róż z roku 2011. Artykuł ten zostanie  przeze mnie omówiony w czasie późniejszym, jak uporam się z jego tłumaczeniem z języka niemieckiego.

Poniżej wymieniam  wszystkie róże przypisywane Geschwindowi. Linki prowadzą do opisów odmianowych zawartych w mojej encyklopedii.

Alice Rausch **Aennchen von Tharau **Alpenfee** Amneris **Andor**Anna Geschwind **Anna Scharsach * *Antoine Schurz* Arva Leany ** Asra **Asta von Parpart * *Astra ** Aurelia Liffa ** Azalea

Baro Natalia Majthenyi

Caecilia Scharsach **Caroline Bank ** Chloris * ** Corporal Johann Nagy * ** Crème * *Cyclop

Dr. Hurta * *Dr. Valentin Teirich * *Dora* *Dryade *

El Ariana* *Elbfex* *Erebus* *Erlkonig* *Erinnerung an meinen Vater* *Erinnerung an meine Mutter** Erinnerung an Scharfenstein* *Ernst g. Dorell* **Ernst Willner* *Esmeralda * *Eugene E. Marlitt* Eugene John Marlitt* *Euridice*

Fantasca* *Fatinitza* *Fatme* *Feuerkugel* *Fiametta* *Forstmeister’s Heim* *Frau dr. Skibinska* *Frau Victoria von Thusansky* *Futtaker Schlingrose* *Freya* *Furstin Clary**Furstin Esterhazy*

Geisha* *Gelon* *Geranium* *Geschwindova Cervena Multiflora* *Geschwind’s Georgeus* *Geschwind’s Nordlandrose I* *Geschwind’s Nordlandrose IIGeschwinds Orden* *Geschwinds Schonste* *Geschwinds Undermudliche* *Gilda* *Gipsy Boy* Grafin Esterhazy* *Graziella**Grafin Esterhazy* *Griseldis* *Gruss an Teplitz* Gruss an Vien

Hauptmann A. Steinsdorfer* *Herzblattchen* *Hermione* *Himmelsauge

*Irrlich*

Josephine Ritter* *Julia Festilla* *Julius Fabianics de Misefa

Kleiner Postilion* *Kobolt

Leopold Ritter* *Lios alpha* *Lisdana* *Loreley* *Lydia* *Lydia Geschwind

Madame Richter*Maggie* *Major Franz Teirich* *Manetti alba rosea* *Manetti floribunda* *Manetti purpurea* *Marie Dermar* *Marie Geschwind* *Meermaid* *Meteor* *Meigela* *Mercedes

Niobe* *Nora* *Nymphe Egeria* *Nymphe Tepla

Ober-Hofgartner Franz Joost* *Ovid

Parkzierde* *Pescherath* *Phaedra* *Picotte* *Premier Essai* *Prinz Hirzecheprinzchen* *Professor Kodolani

Rigoletto* Rote Beka* Rotkappchen * * Rudolf Bartak

Satanella** Schloss Luegg* SchneelichtSiwa * *Souvenir de Brod* Stadt Kassier Wilhem Liffa* * Sylvia

Tartarus* Terror * *Theano* *Trompeter von Sackingen*

Ulana

Vineta * *Virago

Wachhilde ** Walkure **Wassilissa *Wenzel Geschwind* Wicking ** Wodan*

Zacharula Rubrifolia * *Zigeunerblut* * Zigeunerknabe*

Geschwind oczywiście wyhodował wszystkie te wcześnie wymienione przeze mnie odmiany –  niekoniecznie jednak są to te róże które dziś spotykamy pod tą nazwą.

Wcześniej wspomniałem o artykule Ericha Unmutha i Andrea Buchmann w roczniku Niemieckiego Towarzystwa Miłośników Róż z roku 2011. Większą część tego artykułu zajmują opisy potwierdzonych ponad wszelką wątpliwość  róż Geschwinda.

Według tych ustaleń bezsporna jest identyfikacja następujących odmian:

Gruss się Tepliz (Hybrid Tea; 1897)
Wenzel Geschwind (Hybrid Tea; 1897)
Dr Hurta (Hybrid Perpetual, 1867) To jest Najstarsza z kreacji Geschwinds jeszcze dostępnych dzisiaj
Erinnerung  Brod (Hybrid Setigera; 1886)
Forstmeisters Heim (Hybrid Setigera; 1886)
Geisha (Hybrid Multifl ora; 1913)
Siwa (Hybrid Canina, 1910)
Astra (Hybrid Tea; 1890)
Erinnerung   Schloss  Scharfenstein (Hybrid
Tea, 1892)
Ännchen von Tharau (Hybrid Multifl ora; 1886)
Alpenfee (Hybrid Setigera, około 1890)
Meteor (Hybrid Noisette, 1887)
Corporal Johann Nagy (Hybrid Setigera; 1890)
Futtaker Schlingrose (Hybrid Multiflora; c.1900)
Wodan (Hybrid Multifl ora; 1900)
Zigeunerblut (Hybrid Bourbon, 1890)
Eurydice (Hybrid Setigera; 1887)
Caecilie Scharsach (Hybrid Perpetual, 1887)
Anna Scharsach (Hybrid Perpetual, 1890)
Marie Dermar (Hybrid Noisette, 1889)
Josephine Ritter (Hybrid Multifl ora, około 1890)
Leopold Ritter (Hybrid Multifl ora, około 1890)
Antonie Schurz (Hybrid Perpetual, 1890)
Eugenie Marlitt (Hybrid Tea; 1900)
Geschwinds Schönste (Hybrid Multiflora; c.1900)
Geschwinds Nordlandrose I (Hybrid Multiflora;1884)
Asta von Parpart (Hybrid Multiflora; 1909)
Trompeter von Säckingen (Nordlandrose /
Northland róża, około 1890)
Prinz Hirzeprinzchen (Hybrid Multiflora; 1912)
Zigeunerknabe (Hybrid Bourbon, 1909)
Parkfeuer (Hybrid Lutea; 1906; często błędnie przypisywana P. Lambert)
Z kolei nie da się obronić:

Aurelia Liffa (Hybrid Setigera; 1886)

Caroline Bank (Hybrid Multiflora, około 1890)

Creme (Hybrid Canina, 1895 ;)
Erlkönig (Hybrid Multiflora; 1886)
Ernst G. Dorell (Hybrid Multiflora; 1886)
Fatinitza (Hybrid Multiflora; 1887)
Freya (Hybrid Canina, 1910)
Geschwinds Nordlandrose II (Hybrid Multiflora;?)
Gilda (Hybrid Multiflora; 1887)
Griseldis („Nordlandrose / Northland rose; 1895)
Herzblättchen (Hybrid Multiflora; 1889)
Himmelsauge (Hybrid Multiflora; 1895)
Julius Fabianics de Misefa (Hybrid Tea; 1902)
Mercedes (Hybrid Multiflora; 1886)
Nymphe Egeria (Hybrid Multiflora; 1893)
Ovid (Hybrid Setigera; 1890)
Rotkäppchen (Hybrid Bourbon lub hybryda  Polyantha; 1887)
Schneelicht (Hybrid Rugosa, 1886)
Theano (Hybrid cinnamomea; 1895)
Virago (Hybrid Setigera; 1887)
Walküre (mieszaniec herbatni, clbg;. 1909)

Wygląd tych, dziś sprzedawanych odmian, nie odpowiada opisom pierwotnym samego hodowcy bądź współczesnych mu firm , które zajmowały się obrotem różami.

Nadal trwają poszukiwania i próby ustalenia stanu faktycznego. Ustalane są relacje pomiędzy Geschwind’s Orden a Biju des Prairies/ Gem of the Prairies/, dalej – pomiędzy Himmelsauge a Russeliana. Prowadzone są nawet analizy porównawcze DNA, między innymi przeprowadzone przez profesor Anne Bruneau z Université de Montréal nie tylko potwierdziły pokrewieństwo Zigeunerknabe i Russeliana, ale również pokazały , że  Himmelsauge i Russeliana są genetycznie identyczne. Wyjaśniane są również kwestie związane z takimi odmianami jak Zachrula rubrifolia czy Eugene E. Marlitt, również za pomocą testów genetycznych.

Wpis ten, jest omówieniem  zawartości artykułu dr. Johannesa Reittera a zamieszczonego w  newsletterze   World Federation of Rose Societies’ Heritage Rose Group, czerwiec 2012 nr8. Newsletter ten udostępnił mi Pan Erich Unmuth – Dziękuję!
*Tu natomiast możemy przeczytać*o bardzo interesujących losach tego wybitnego rosarianina

1 komentarz do “Nowe ustalenia dotyczące dorobku Geschwinda”

  1. Kozak Elżbieta napisał:

    Dlaczego Gruss się Tepliz jest w spisie jako Hybrid Tea, skoro w opisie odmiany jest ona różą chińską, albo mieszańcem chińskim, czy to nowa klasyfikacja? na czym oparta?

Napisz komentarz