Cap Diamond
Fotografia – Archiwum Agencji Promocji Zieleni i Związku Szkółkarzy Polskich.
Mieszaniec róży kordesii.Mieszaniec róż kanadyjskich. Pozwalam sobie , arbitralnie zaliczyć ją no nowej grupy mieszańców róż kanadyjskich, grupy która, w co nie wątpię, będzie w najbliższych czasach znacząco się poszerzać. A konkretnie jest to mieszaniec dwu odmian pochodzących z kolekcji kanadyjskich róż mrozoodpornych – Explorer.
Synonim – Cap Diamand, Darpellerin .


Fotografie – kolekcja własna . Wykonane zostały w połowie października i to może być powód dla którego kwiaty są w tak mocno nasyconym różu.
Hodowca – Christian Bedard, rok 2006. Już w dwa lata później firma Weeks wypuściła tą odmianę do obrotu handlowego. Ten pośpiech świadczy niewątpliwie o tym, że jest to dobra propozycja handlowa. Wszak w takich razach cykl badawczy trwa około lat dziesięciu. co ciekawe, Bedard, wyhodował tę różę w ogrodzie swoich rodziców w Quebec. Zresztą stała się ona oficjalną różą tego miasta a dostąpiła tego zaszczytu z okazji obchodów 400 lecia tego miasta.
Fotografie w mojej kolekcji 2019 .
Kwiaty – płaskie, budowy rozetowej, po rozwinięciu się odsłaniają wydatną kępkę żółtych pręcików, niestety daleko im do wzorca piękna. Nadto nie są zbyt żywotne. Kwiaty różowe o średnicy około 8cm i złożone z około 30-40 płatków. Kwitnie zgrupowaniami złożonymi z 5-7 kwiatów, przez cały sezon, jednakże jej kwiaty nie nadają się na kwiat cięty.Kwitnienie nie jest zbyt obfite, ale rozkłada się na cały sezon wegetacyjny.
Zapach -korzenny, pachnąca.

Krzew – Odmiana ta odziedziczyła wyprostowany pokrój po floribundzie a sam krzew jest szybko rosnący, dorasta do 110-120 cm wysokości, jednak będzie wymagała od nas delikatnych podpór. Niektóre opisy odmianowe wręcz sugerują, że może być prowadzona jako niewielka roślina pnąca. I właśnie o tej odmianie jako o krzewie chciałbym nieco więcej powiedzieć. Otóż pokroju jej nie możemy zaliczyć do porządnych. Wypuszcza bowiem silne przyrosty w zupełnie nieoczekiwanych kierunkach w tym również poziomo. Sprawia tym swoim zwyczajem sporo kłopotów i zgłasza zapotrzebowanie na nieoczekiwanie dużo miejsca w ogrodzie. Długo oswaja się po posadzeniu.Uważnie ją obserwuję.
Mrozoodporna, /wytrzymała spadki temperatury do -25C bez uszkodzeń , mało wymagająca co do warunków uprawowych.
Liście – średniej wielkości, raczej jasno zielone, półmatowe, bardzo odporne na choroby grzybowe.
Pochodzenie – Marie Victorin x Louis Jolliet .