William W. Radler

William W. Radler, to przedstawiciel nowego amerykańskiego pokolenia hodowców róż. Jego znakiem rozpoznawczym jest doskonała odmiana Knock Out i poszerzenie jej rodziny. Ale nie tylko. również Brite Eyes, Carefree Sunshine, czy Halelujah. Na jego konto należy też zapisać Rambling Red, wspaniałe pnącze będące twórczym nawiązaniem do dorobku hodowców kanadyjskich a w tym przypadku do Henry Kelsey Svejdy.

radler fotografia pochodzi ze strony  Star Roses Conard &Pyle. Jego życiowym mottem jest powiedzenie Gertrude Jekyll ” Jestem głęboko przekonana , że celem ogrodu jest dać szczęście i spokój umysłu.”

O swojej drodze opowiada sam William Radler : „W wieku dziewięciu lat, gdy to walczyłem z nudą przebywając w domu moich dziadków, przeglądałem kolorowe katalogi róż. W ten oto sposób zaczęła się moja fascynacja różami. Niesamowicie piękne zdjęcia stały się dla mnie inspiracją by móc cieszyć się tymi pięknymi roślinami w swoim ogrodzie. Pierwszą różę kupiłem za uskładane przez siebie 49 centów i do dziś nie mogę zapomnieć jak wielkie wrażenie wywarło na mnie piękno jej kwiatów. Rodzice  moi starali się studzić ten entuzjazm jako że mieszkaliśmy w miejscowości gdzie to temperatura spadała poniżej -20c. sugerując, że roślina może nie przeżyć zimy. Jednakże mój wczesny sukces związany z uprawą tej róży , tylko napędzał mój entuzjazm.Ponieważ moja miłość do róż rosła wraz z moją kolekcją, w efekcie ukończyłem wydział architektury krajobrazu. Doprowadziło  go to w efekcie do stanowiska dyrektora ogrodu Botanicznego im Eugene Boernera w Hales Corners w stanie Wisconsin, które to piastował do czasu przejścia na emeryturę w roku 1994. Miał tam pod opieką m.in 500 odmian róż.   W. Radlera romans z różami nadal się rozwija.Po przejściu na emeryturę założył własna firmę  Rose Innovations LLC. Zgromadził tam około 1500 odmian i w oparciu o tą bazę, nadal prowadzi interesujące prace hodowlane.

Radler wspomina:  Pracując w ogrodzie botanicznym, napisałem  swoją pierwsza książkę , broszurę liczącą 20 stron zatytułowaną Rose Growing Simplified. Uproszczona uprawa róż. Choć byłem z niej bardzo dumny, to jednakże czułem, że może to trochę za mało dla przeciętnego ogrodnika. Pracując  w ogrodzie botanicznym na dość dużym materiale porównawczym, zauważyłem zróżnicowaną podatność poszczególnych odmian róż na szkodniki i choroby grzybowe.

Pierwsze krzyżówki wykonał w roku 1974 , starannie dobierając rodziców dla moich róż. W końcu po 26 latach mozolnej pracy, w roku 2000 osiągnął swój sukces w postaci Knock Out . Odmiana ta czerpie swoją serdeczność z Appejack a urodę z Carefree Beauty innej wspaniałej kreacji G. Bucka.  W niecałe dziesięć lat odmiana ta zaczyna wywierać coraz większy wpływ na hodowlę róż w świecie. Stała się najczęściej sprzedawaną różą w Stanach Zjednoczonych, sprzedaje się 7 mln sadzonek tej odmiany rocznie.

Zdaję sobie sprawę z tego, że efekt końcowy w postaci wyhodowania tej odmiany  jest nie tylko moim sukcesem . Składa się na to praca całych pokoleń hodowców zdążających do uczynienia z róży rośliny łatwej w uprawie. Jesteśmy na drodze, na której należy się spodziewać niebawem kolejnych postępów . To element pewnego procesu. Zapraszam wszystkich do pracy aby kontynuować ten proces.

Napisz komentarz