Bill Reid

bill-reid

Floribunda. Canadian Artists Series.

Hodowca – wyhodowana została w Morden Eksperimental Farm Agriculture w roku 1996 , tam gdzie i inne wyśmienite kanadyjskie róże z serii Parkland. Z powodu , jak mi się wydaje przedwczesnego zakończenia programu przez rząd Kanady, dorobek w tym zakresie został w znacznym stopniu zaprzepaszczony. Udało jednakże uratować część nowatorskich krzyżówek.  Ta, aktualnie omawiana trafiła do CNLA Rose Consortium  gdzie to po długoletniej obserwacji odmiana ta w roku 2012 jako Bill Reid trafiła do handlu.

Kwiaty – w kolorze żywo żółtym/złotym, jak często używane przez B. Reida złoto/ , średnicy 8-9 i kiściami złożonymi z około 5 kwiatów. Odmiana ta, ma to wszystko czego byśmy oczekiwali od nowoczesnych róż. Kwitnie ciągle, jest mrozoodporna, i tolerancyjna na warunki uprawowe,. Będzie dobrze rosła praktycznie w każdym rodzaju gleby. Świetnie się też sprawdzi w doniczkach, jako roślina balkonowa gdzie to osiągnie nieco mniejsze rozmiary.

Zapach -nie jest tak pięknie pachnąca jak Golden Celebration , ale nadal ma dobry zapach.

Krzew osiąga wysokość do 90 cm, przy  szerokości około 70 cm  kształtując się w zwarty kompaktowy krzew. Zastosowanie różnorodne, może być uprawiana jako roślina samodzielna, ale równie dobrze czuje się na rabacie w towarzystwie innych kwiatów i bylin jak trzmieliny czy hosty.

Liście – Ładne, oliwkowo zielone.

Pochodzenie – Morden Sunrise x Golden Celebration .  Morden Sunrise ma kwiaty w nieco wodnistym kolorze, co powoduje , że nikną one wśród liści. Wspaniale dobrany dawca pyłku, spowodował podniesienie intensywności koloru kwiatów, podnosząc  atrakcyjność rośliny matecznej a jednocześnie – co dla mnie okazało się wielkim zaskoczeniem – zachowana została doskonała mrozoodporność rośliny matecznej. doskonały trop dla hybrydyzerów.

Bill Reid to artysta rzeźbiarz, twórca niepowtarzalnych okazów biżuterii, których zostawił po sobie około 2000. w pracach swych świadomie nawiązywał do form i estetyki rdzennych mieszkańców Kanady. Nadto to pisarz , poeta i gawędziarz.

Napisz komentarz