Andenken an Ernst Dechant

andenken-an-ernst-dechant_0 andenken-an-ernst-dechant-jpg2_ andenken-an-ernst-dechant-jpg3_ andenken-an-ernst-dechant-jpg4_

Mieszaniec róży wichury. Nie jest to jednakże pewne.

Hodowca – Ernst Dechant, rok 1936

Kwiaty ciemno różowe do jasno czerwonych, z wiekiem jaśniejących do jasno różowego, półpełne, złożone z około 15 płatków. Kwiaty otwierają się do formy płaskiej odsłaniając bardzo dużą kępę żółtych pylników.

andenken-an-ernst-dechant-jpg6_ andenken-an-ernst-dechant

Zapach -

Krzew – dobrze krzewiący się, o kolczastych, dość wiotkich pędach dorastających do 1,5m wysokości.

Liście – jasno zielone, półmatowe o wyraźnym rysunku nerwów na blaszce liściowej..

Pochodzenie -

Dane podałem za listą odmian róż rosnących w rosarium Uetersen. Odmiany tej nie wymieniają inne źródła, które można spotkać w internecie. Nie wymienia jej również lexikon Krussmana.

Ernest Dechant, to hodowca amator z Saksonii z okresu międzywojennego dwudziestego wieku. Wiem, że wyhodował osiem róż z czego do dnia dzisiejszego przetrwało sześć. Przetrwały one w rosarium Sangerhausen. Był to zaciszny port dla tych hodowców,  którzy nie wprowadzali swoich odmian do handlu, nie mieli takiej możliwości. Dzięki temu zaciszu wiele unikalnych odmian przetrwało do dnia dzisiejszego.

Jedna z nich, krzyżówka Eugenie Guineiseau i Nuits de Young nie ma nazwy, hodowca nie zdążył jej nadać. Może to o nią chodzi?

fotografie – przez uprzejmość Małgorzata Kralka i Urszula Trętowska w rosarium Uetersen 2012.

Napisz komentarz