Kutno 2012 – Ach, co to był za ślub!

swieto_rozy_2012-46-1

Picture 1 of 8

W dniach 7-9 września w Kutnowskim Domu Kultury odbyła się 38. Wystawa Róż i Aranżacji Florystycznych Święto Róży w tym roku po tytułem „Ach co to był za ślub…” Dzieliła się na część klasyczną w której (ku wielkiej uciesze organizatora i publiczności!) obejrzeć można było około 70 odmian róży gruntowej polskich producentów Państwa Katarzyny i Andrzeja Ćwik -RosaĆwik, Pani Bożeny Zięby i Panów Tadeusza Pałki i Janusza Pruchniaka. W głosowaniu publiczności na Najpiękniejszą Różę wygrała odmiana Parole o ogromnych kwiatach i intensywnym fuksjowym kolorze z RosaĆwik.
Na część florystyczną złożyły się aranżacje obrazujące formą i roślinami wybrane rocznice ślubów między innymi: papierową, lnianą, złotą, perłową, koronkową. Druvis Ciritis z Łotwy i polscy floryści: Piotr Salachna, Janusz Wilas, Agnieszka Bogusz, Anna Bodzek- Sikora, Katarzyna Skrzypulec, Iwona Gajewska, Katarzyna Fidura Tratkiewicz, Dorota Lubaszewska, Marek Melerski, Tomasz Max Kuczyński, Monika Łątka, Sylwia Bednarek, Janina Kwapisz, Mira Kwaśniewska, Adam Bednarek, Monika Wilgocka i Tomasz Matla, na tle towarzyszących wystawie fotobordów ze starymi ślubnymi fotografiami zaprezentowali swoje autorskie aranżacje i floralne kreacje (suknie, kapelusze, bukiety i biżuterię) niejednokrotnie zaskakujące rodzajem użytych materiałów i kreatywnością autorów. Tu na szczególne wyróżnienie zasługuje Agnieszka Bogusz z Krakowa, której papierowa rocznica ślubu zaskakiwała suknią, obrusem i lampionami z ręcznie wycinanego papieru, niezwykłością kolorystyki róż od sepii przez fiolety z akcentami pomarańczu do ogólnego wrażenia harmonii, elegancji!

Szczególnym momentem na wystawie była zachwycająca aranżacja „rubinowe gody” w stylu dekoracyjnym – niczym tajemniczy zakątek w ogrodzie, mnóstwo zieleni, kwiatów róży i ławeczka pod kapiącą roślinami i owocami pergolą-dedykowana Kutnowskiemu Domowi Kultury z okazji jego 40-lecia a przygotowana przez Annę Nizińską, Marka Melerskiego, Agnieszkę Dąbrowska-Walczak i Urszulę Szumańską.


Zachwyt budziły także floralne suknie ślubne wykonane z róż i roślin ozdobnych na metalowych konstrukcjach z elementami decoupage.
Gości wystawy witała rozbudowana dekoracja floralna wejścia głównego przygotowana przez mistrza Druvisa Ciritisa z Łotwy.
W sobotę przed budynkiem KDK odbył się pokaz florystyczny „W kwiatach do ślubu” w wykonaniu florystów uczestniczących w wystawie, bez wątpienia mógł być inspiracją dla Par Młodych planujących ślub – kilkanaście oryginalnie „ukwieconych” samochodów, było alternatywą do popularnych propozycji znanych z kwiaciarni. Dekoracje były często kontynuacją aranżacji na wystawie, pojawiła się więc dekoracja lniana, papierowa czy kryształowa.
38. Święto Róży -pachniało czterema tysiącami róż, zachwycało kolorami i zaskakiwało kunsztem florystów…… szkoda że następne dopiero za rok!

Agnieszka Dąbrowska Walczak
autorka koncepcji wystawy Święto Róży 2012

Wpis powstał dzięki uprzejmości  Dyrektorki Domu Kultury w Kutnie – Pani Teresy Monsingiewicz – Dziękuję!

Napisz komentarz