Artemis

artemis Fotografie – przez uprzejmość Pani Olena Kovalova.

Zaliczona przez hodowcę do kolekcji róż nostalgicznych.Współczesny mieszaniec międzygatunkowy./krzewiasta/.

Synonim – Sweet Child of Mine .

artemis2

artemis fotografie w ogrodzie Pani Elżbiety Kowalczuk 2017.

Hodowca – Hans Jurgen Evers, rok 2004. Pod tą samą nazwą możemy spotkać się również inną różą firmy Tantau. Jest to mieszaniec herbatni przeznaczony do produkcji szklarniowej.

artemis1

artemis fotografie Marian Sołtys  na wystawie róż w Końskowoli 2013.

Kwiaty kremowo białe, często z lekko zielonkawymi/ seledynowymi/ cieniami, zwłaszcza na zewnętrznych płatkach kwiatu. Kwiaty kulistej budowy, średnicy 5-6 cm złożone są z około 30 -40 płatków. Zakwita kwiatostanami złożonymi z 5-6 kwiatów.Jej kwiaty mają dużą wyrazistość i są ucztą dla naszych zmysłów.

artemis

artemis2   Fotografie – Marian Sołtys Święto róży w ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego 2014.

artemis artemis2

artemis3   Fotografie – Marian Sołtys Święto Róży Końskowola 2015.

Zapach – zapach mocny, ziołowy.

Krzew wysokości 100-150 cm wysokości. HMF wspomina  o pewnej wrażliwości tej odmiany na mączniaka prawdziwego.Artemis’  nie stawia żadnych wymyślnych lub specjalnych wymagań co do lokalizacji choć preferuje słoneczne miejsce. Nawet w półcienistych ogrodach dobrze sobie radzi. Ważna jest próchnica i przepuszczalna gleba. Ta dzielna różyczka jest odporna i nie wymaga specjalnych działań ochronnych.

Liście – bardzo dekoracyjne, ciemno zielone, błyszczące, jak gdyby woskowane, o bardzo dobrej odporności na czarną plamistość.

Pochodzenie -

 

3 komentarzy do “Artemis”

  1. miszczak napisał:

    Cóż to za róża! To róża nad różami! Bezproblemowa, zdrowa, piękna, lekko pachnąca, długo kwitnąca w zdrowych wypełnionych kwiatostanach. Znosi dobrze zimę, cięcie, nie choruje. Dla mnie jej biało-kremowo-śmietankowa barwa jest zachwycająca. Kwiaty (niewielkie) przypominają porcje bitej śmietany. Wysokość u mnie do około 1,2 m. szerokość ograniczam, bo nie mam miejsca na rozrost.

  2. ewa miszczak napisał:

    Dodam jeszcze, że ścięte dwie – trzy gałązki z kwiatami dadzą nam piękny, taki biedermeierowski kulisty bukiet. Dodaję do niego kilkanaście badylków lawendy, kilka liści funki i gotowy bukiet na zakończenie roku do szkoły dla mojego synka.

  3. Ziembicka napisał:

    Artemis – to róża wybitna! Niesamowicie odporna na czarną plamistość, nieskazitelna! Mam ją dwa lata, zimę przetrwała bez zabezpieczeń bez najmniejszego uszczerbku. Kwiaty w cudownych bukietach, lekko seledynowe. Niestety nie są bardzo trwałe i smutno sypią świeżymi płatkami…

Napisz komentarz