Alissar, Princes of Phoenicia

alissar-konskowola-xvi-163

alissar fotografie – Marian Sołtys.

Mieszaniec hultemia.

Wprowadzona do obrotu handlowego w roku 2009 przez firmę Harkness.

alissar

alissar2 fotografie – Pani Małgorzata Kralka w rosarium Karin Schade 2013.

Kwiat o zmiennej kolorystyce. Początkowo żółtawy, potem o zawierającej się pomiędzy karminowym o ciemno różowym, oczywiście z ową charakterystyczną dla hultemii ciemniejszą plamką u nasady płatków. Kwiat średniej wielkości, średnicy około 8cm, zbudowany  , na ogół, z dwu okółków płatków.

alissar-princess-of-phoenicia

Zapach – nie pachnie.

Krzew wysokości powyżej jednego metra, dobrze się rozkrzewiający.

Liście – ciemno zielone, błyszczące.

Pochodzenie -

alissar-princesse-of-phenicia alissar-princesse-of-phenicia1 alissar-princesse-of-phenicia2 alissar-princesse-of-phenicia0

alissar-princesse-of-phenicia9 fotografie – rosengarten Forst rok 2016

Przyjmuje się, że pomysł na wykorzystanie hultemii do krzyżówek z z nowoczesnymi różami , pojawił się w dyskusji pomiędzy dwoma słynnymi ogrodnikami angielskimi  Jackiem Harknesem i Alec Cockerem w roku 1969.Zdaje się ,że to Cocker rzucił taką sugestię. Harkness podjął rękawicę.Po dziesięciu latach mógł nam zaoferować pierwsze krzyżówki o barwnych nazwach Tygrys i Eufrates. Jednakże te mieszańce wyglądem swym bardzo przypominały  hultemię. Minęło kolejnych trzydzieści  lat i oto firma Harkness  w roku 2009, na wystawie kwiatowej w Chelsea przedstawia trzy nowe, niezwykle oryginalne odmiany róż/ w tym i naszą księżniczkę/ odpornych na wysokie i niskie temperatury a nadto jeszcze na suszę.

 

Napisz komentarz