Rosarium w parku Cervantesa

rosarium1-jpgplan

Picture 1 of 27

Jeżeli mówimy Barcelona, to jednoznacznie kojarzymy to z wielkim mistrzem Gaudim. Jeżeli powiemy park w Barcelonie, to skojarzenia biegną w stronę Parc Guel. Jest jednakże jeszcze inne , może nie tak spektakularne miejsce, który każdy rosomanes winien odwiedzić. Jest to Ogród Botaniczny/park/ im Cervantesa a przy nim ogród różany.  Znajdziemy tu na 4 hektarach 12 tysięcy róż w 2000 odmian. Łagodny klimat Barcelony sprawia, że ogród jest w rozkwicie od kwietnia do listopada. Zaprojektowany został w roku 1965 przez Joaquima Casamor i robudowany w roku 2000.Przy wejściu do parku wita nas piękny posąg nagiej kobiety otoczony sześcioma drzewkami różanymi a dalej żwirowe ścieżki prowadzą nas przez rozległy trawnik na którym pysznią się krzewy róż. Ogród, to szereg tarasowo ułożonych małych ogrodów różanych. Na przykład ogród wonności, ogrody poszczególnych hodowców itp. To urocze miejsce emanuje spokojem jako, że turyści, w przeciwieństwie do parku Guel nie zaglądają tutaj, możemy więc bez przeszkód kontemplować nasze królowe.

Pierwsza rzecz jaka tu się rzuca w oczy to ogromna pergola obsadzona prze ponad 200 odmian róż pnących. Dla zmęczonych jest to wspaniałe miejsce odpoczynku. Pośród tysięcy kwiatów róż otoczony chmurą odurzającego zapachu, każdy zazna tu chwil nieziemskich rozkoszy. W promocji otrzymujemy do kontemplowania nie tylko sam ogród , ale  i bajeczny widok ze zbocza góry na Barcelonę.

Wyodrębniony został też niewielki ogródek różany, około 250 krzewów róż, złożony z odmian charakteryzujących się szczególnie mocnym zapachem.

Starsze odmiany pogrupowane są wg. ich pochodzenia genetycznego, natomiast nowsze, nazwiskami ich hodowców.

Rokrocznie w maju organizowany jest tu konkurs International Rose Trial, a laureatki oczywiście wzbogacają kolekcję.2 komentarzy do “Rosarium w parku Cervantesa”

  1. Kozak Elżbieta napisał:

    Jade do Barcelony w kwietniu, myślałam tylko o Gaudim, a tu taka niespodzianka!!!

  2. A. Puchowska napisał:

    I ja byłam w Barcelonie w kwietniu. Ale nie w parku różanym… :(

Napisz komentarz